Asp.Net Datalist Kullanımı

Asp.Net Datalist Kullanımı

Asp.Net Datalist Kullanımı, Bugün datalist ile veritabanından verilerimizi listelemeyi, güncellemeyi ve benzeri işlemleri uygulamayı öğreneceğiz. Datalist kontrolü varsayılan özellikleri bakımından Repeater ile benzemekte fakat Repeater kontrolünden daha zengin bir kullanıma sahiptir.

Datalist kontrolü tam donanımlı sunucu sağlayan Asp.Net veri bağlama kontrolüdür. Bu kontrol ile belirli bir kaynaktan gelen verileri listeleyebileceğimiz gibi aynı zamanda güncelleyebiliriz de.

 

Datalist Ne İçin Kullanılmalıdır?
Datalist Ne İçin Kullanılmalıdır?

Datalist Ne İçin Kullanılmalıdır?

Asp.Net Datalist veritabanınızdaki verileri güncellemek,silmek ve ekrana yazdırmak için kullanılır. Kullanımı oldukça basittir. Genel olarak veritabanındaki verileri sıralamak için kullanılır.

 

Datalist Oluşturma

Datalist kontrolünde Asp.Net görüntülenecek her bir veri satırı için şablonlar(template) kullanılmalıdır. Fakat en azından ItemTemplate kullanarak verilerimizi Datalist‘e bağlayabiliriz. Çok basit bir Datalist kullanımını gösterelim:

Default.aspx:

Defualt.aspx sayfamızda HTML kodunda kırmızı renkli olacak kısımlar kontrolümüz ile ilgilidir. Yukarıda belirttiğimiz gibi burada sadece ItemTemplate şablonu bulunmakta. Şablon içinde yer alan “uyeAd” , “uyeSoyad”  ve “uyeAdres” ile aynı kayıttaki üç farklı veriyi görüntülemek amacı ile yazdık. <%# Eval(“uyeAd”) %> yapısını datalist içerisine gelen verilerimizi ayırt edebilmek için kullanıyoruz.

Birde arka plan dosyamızı inceleyelim:

Default.aspx.cs:

Yukarıdaki kodu biraz Ado.Net bilgisi olanların daha rahat anlayacağını düşünüyorum.Aslında dikkat ederseniz son iki satır hariç diğerleri DataList’e özel olarak yazılmadı.Son iki satırda isteseydik bir Repeater veya DataGrid’e veri bağlardık. Hatta kontrollerimizin (Repeater, DataList ve DataGrid’in) DataSource özellikleri ve DataBind() metotlarını kullanıyoruz.

Sayfamızın çalışması sonucunda şöyle bir görüntü elde etmeliyiz:

Söylediğimiz gibi eğer Repeater yapısını az çok biliyorsanız Datalistle birçok benzerliğini farkedeceksiniz. Datalist kullanımı daha kolaydır ve bir çok kullanımı vardır. Sizin için en yol gösterici ve kolay yolunu göstermeyi seçtik. Kolay gelsin.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir