Web tasarımı ve kodlama bilgisi dijitalleşen dünyada gittikçe önem arz etmeye başlamıştır. Sıfırdan web tasarım ve yazılım eğitimi günümüzde kodlama bilgisi aranan yetenekler arasına girmiştir. Bu sebeple birçok farklı sektörden kişi kodlama öğrenmek için çaba sarfetmektedir.

Sıfırdan Web Tasarım ve Yazılım Eğitimi
Sıfırdan Web Tasarım ve Yazılım Eğitimi

Web Tasarım Nedir?

Web geliştirme, web sitesi işlevselliği geliştirme ile ilgili faaliyetleri ifade eder. Web siteleri farklı şekilde tasarlanmıştır; üç temel bileşen, bir kullanıcı ve bir web sitesi arasındaki her etkileşimi yürütür.

 • Müşteri veya Ön Uç: Yerel bilgisayar, cihaz veya tarayıcı. Bu durumda en büyük zorluk, bir web sitesinin tüm tarayıcılarda tam olarak aynı şekilde çalıştığından emin olmaktır.
 • Sunucu veya Arka Uç: Site kodu oluşturma ve veritabanı işlemeyi içerir. Sunucu, “diğer tarafta” çalıştırılan ve site kodunun oluşturulmasından ve veritabanının işlenmesinden sorumlu olan uzak bilgisayardır.
 • Veritabanı: Bir web veritabanına, verilerinin bir masaüstünde veya ekli deposunda depolandığı bir yerel ağ veya internetten erişilebilir. Örneğin, oturum açmış bir kullanıcının tüm hesap bilgileri veritabanında saklanmaktadır.

Üç temel bileşen tanımlandıktan sonra, web geliştirmenin tüm süreçte nerede olduğunu anlamak kolaydır.

Neden Web Tasarım ve Kodlama Öğrenmeliyiz?

Dijital okuryazarlık arttıkça ve yemek dağıtımından alışverişe kadar her şey çevrimiçi hale geldikçe, web geliştiricilerine olan ihtiyaç da artıyor. Web geliştiricileri, farklı işletmeler için etkileşimli web siteleri oluşturarak kuruluşların hizmetlerini küresel düzeyde sunmalarına olanak tanıyor.

Web tasarıma ilgiyi arttıran sebepler aşağıdaki gibidir;

 • Her zaman web geliştirici işleri mevcuttur.
 • İş yüksek gelir sunuyor.
 • Tek ihtiyaç bir dizüstü bilgisayar ve internet bağlantısı olduğundan her yerden çalışın.
 • Serbest çalışma fırsatları mevcuttur.
 • Yaratıcı ve eğlenceli.

Saydığımız bu sebepler işi daha da çekici kılıyor. Siz de bu sektöre girmek isterseniz evde çalışarak bu işe başlayabilirsiniz.

"<yoastmark

Web Tasarımını Kendi Başınıza Öğrenebilir Misiniz?

Web siteleri tasarlamak giderek daha alakalı ve değerli bir beceridir. Toplumumuzun internete artan bağımlılığı, artan mobil internet kullanımı ve artan sayıda e-ticaret işletmesi, daha yetenekli web tasarımcılarına olan talebi de artırıyor.

Web tasarımını kendi başınıza öğrenmek istiyorsanız size iyi bir haberimiz var: Web sitesi tasarımı için gerekli bilgi ve becerileri zamanla kazanmanız mümkün. Kelimenin tam anlamıyla, web tasarımını “kendi başınıza” gerçekten öğrenemezsiniz, çünkü uzmanlıklarını sizin gibi kendi kendine öğrenenlerle paylaşacak kadar cömert olan deneyimli web tasarımcılarının bilgisine ihtiyaç duyacaksınız. Bunun için ise birçok ücretsiz kurs sizleri bekliyor. Bu kurslara kayıt olarak öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Başlangıç için web Tasarım ve Kodlama Site Önerileri

Web geliştirme gibi bir alana girmenin en heyecan verici beklentilerinden biri, hemen içine girebilme yeteneğidir. Aylarca hatta yıllarca eğitim gerektiren birçok meslekten farklı olarak, öğrenme ve keşfetme ateşinin ayaklarınızın altında için için yandığını hissediyorsanız, web tasarım öğrenmeye bugün kolayca başlayabilirsiniz!

Geliştirmenin nasıl çalıştığına dair bir fikir edinmeye başlamak için en iyi yer, temel programlama girişlerinden geliştirme en iyi uygulamalarına kadar her şeyi kapsayan çok sayıda ücretsiz, kendi kendine rehberli çevrimiçi web geliştirme kurslarıdır. Aşağıda başlangıç için kullanabileceğiniz ücretsiz kurslar sıralanmıştır.

 • Codecademy
 • Khan Akademi
 • MIT OpenCourseware
 • Coursera
 • Mozilla Geliştirici Ağı
 • A List Apart (ziyaret)

Yukarıda sıralanan kurslardan büyük çoğunluğu İngilizce eğitimler olsa da Türkçe altyazı desteği mevcuttur.

Web Tasarımcı Kazançları Nelerdir?

Web tasarımcı kazançları sizin bilgi birikiminize göre değişmekte olup, yine de diğer işlere göre oldukça iyidir. Özellikle freelance çalışma yapabilmeniz sebebiyle ek işler alarak da ekstra kazançlar elde edebilirsiniz. Burada kendinizi geliştirip daha iyi işler ortaya koydukça kazancınız artacaktır. Bu nedenle web tasarımcı kendini sürekli geliştirmeli, bilgi birikimini arttırarak farklı işlere adını yazdırmalıdır.

Sıfırdan Web Tasarım ve Yazılım Eğitimi
Etiketlendi: