Google Ads (Dijital Reklamcılık)

İnternet üzerinden Para kazanmak, gelir elde etmek herkesin en büyük ve en önemli sorunlarından birisi. Belki de en önemlisi. Ayrıca bir insanın hayatını devam ettirebilmesi, ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için de en önemli gereksinim. Para kazanmanın pek çok yöntemi var.

Üretim yapıp satmak, hazır ürün alıp satmak, internet üzerinden satış yapmak, makale ya da blog yazarlığı yapmak, organizasyon işi yapmak, fotoğraf çekip satmak, mobil uygulamalar ile para kazanmak… Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte mobil cihazlar ya da internet üzerinde ki uygulamalar sayesinde para kazanmak da mümkün hale geldi.

Bu uygulamalardan birisi de Google Ads ile para kazanma yöntemi. Peki, bu yöntem nasıl uygulanıyor, bu yöntemle para kazanmak için neler yapmak gerekiyor, uygulama nasıl kullanılıyor? İşte son yıllarda en çok tercih edilen yöntemlerden birisi olan Google Ads (Google reklamcılığı)

Google Ads (Dijital Reklamcılık)
Google Ads (Dijital Reklamcılık)

Google Ads nedir?

Google Ads; işletmenizin ürün ya da hizmet arayan kullanıcılara, daha kolay bir şekilde ulaşmanızı sağlayan sistemdir. Alınan tıklamalar ve ölçümlendirme özelliği için size ücret ödeniyor. Google Ads sistemi; küçük, orta, büyük ayrımı yapmaksızın tüm şirketlere hizmet veren bir sistemdir.

Sisteme dahil olduğunuz zaman; müşterileriniz ve hedef kitlenizde yer alan kişilerin yapabileceği arama sorguları, ziyarette bulunabilecekleri web sitelerinin kategori ve konularını belirleyerek, spesifik olarak reklamlarınızı ve hedeflerinizi göstermeniz mümkün.

Ayrıca anlaşmalı web sitelerinde reklamlarınızı görsel olarak da gösterebilir ya da sayfanızı ziyaret eden kullanıcıları remarketing ile bütçenize ve sitenize daha uygun hedefleme ve maliyet hesabı yapabilirsiniz. Bu da sizin sadece bilen ve tanıyan değil, bilmeyenlerin de size ulaşabilmenize ve bu müşterileri portföyünüze eklemenizi sağlar.

 

Google Ads Reklam Modelleri

Arama ağı reklamları, Görüntülü reklamlar, Video reklamlar ve uygulama reklamlarıdır. Bu sistem; global olarak kullanılabilen bir sistemdir. Bu nedenle sisteme kayıt olabilmek için, öncelikle işletmenizin rakip işletmelere göre avantajlarını, müşterilerin ve kullanıcıların neden sizi tercih etmeleri gerektiğini açıklamanız gerekiyor.

 

Google Ads Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Google Ads kullanırken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Bütçenizi en iyi şekilde belirlemeniz gerekiyor
  • Kullanılacak olan anahtar kelimelerin çalışmasını iyi bir şekilde yapmalısınız
  • Müşteri çekme odaklı olmalısınız
  • Açılan sayfaların kontrollerini düzenli olarak ve iyi bir şekilde yapmalısınız
  • Arama terimleri raporlarından yararlanmaya özen gösterin
  • Sonuçları iyi bir şekilde analiz edin ve bunun optimizasyonunu da iyi bir şekilde yapın
  • Yer hedeflemelerini iyi bir şekilde yapın.

 

Google Ads (Google Reklamcılığı) Nasıl Kullanılır?

Google Ads kullanırken; Hesap kurulumu, teknik bazı gereksinimler, farklılık yaratabilecek ve ön plana çıkmanızı sağlayabilecek reklam ve tanıtım içerikleri, hesap yönetim biçimi, rekabete ayak uydurabilmek, düzenli olarak takip, optimizasyon ve raporlama gibi konulara dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü bunlar işin altın kuralları ve olmazsa olmazları. Bunları netleştirerek, planlamayı da net bir biçimde yaparak hareket edilmesi gerek.