En İyi Web Tasarım Dersi, En güzel ve yaratıcı tasarımlara sahip olmak için verilen web tasarım derslerine başlamadan önce bilinmesi gereken birkaç şey bulunuyor. Web tasarım derslerine başlamadan önce bilmeniz gereken her şeyi öğrenebilmek adına bu yazıyı dikkatle okumalısınız.

 

Web Tasarım Nedir?

Tasarım için planlanan fikirlerin bir estetik bakış yardımıyla düzenlendiği web tasarım dersi belirli bir amaç çizgisinde düzenlenen işlemler yazılıma dönüştürülür. Diğer bir deyişle web tasarımın estetik tasarımların işlevsel bir internet sitesine dönüştürüldüğünü söylemek yanlış olmaz. Planlanmış olan site tasarımı, bir siteye eklendiğinde internet kullanıcıları tarafından görünür olacaktır.

En İyi Web Tasarım Dersi
En İyi Web Tasarım Dersi

Web Tasarımda Yer Alan Unsurlar Nelerdir?

Web tasarımda yer alan, tasarımın temel yapı taşlarını oluşturan birkaç unsur yer alır, bu unsurlar açıklamalarla beraber şu şekilde listelenebilir:

  • Bir web tasarımın şık olabilmesi için ilk gereken unsur düzendir. Kullanılmak istenen grafik ve metinler belirli bir düzende olmalı ve siteye giren kullanıcılar aradıkları bilgiye hızlıca ulaşmalıdır.
  • Web tasarımın en önemli ikinci unsuru ise renktir. Renk seçimi tamamen müşterinin isteklerine ve amacına bağlı olduğundan rengarenk bir site de siyah beyaz bir site de görmek mümkündür.
  • Web tasarım için şart olan grafik unsuru; logo, clipart ve simgeler gibi birçok alt unsuru içerisinde bulundurur. Kullanım kolaylığı sağlamak isteyen bir web tasarımcının bu unsurları sıkışık bir şekilde dizayn etmemesi gerekiyor.
  • Her web tasarım projesinde yer alan fontlar, bir web sitesinin tasarımını geliştirmek için kullanılabilecek en güzel unsurdur. Web güvenli yazı tipleri kategorisinde bulunan yazı tiplerini okunaklı bir şekilde görüntülemek mümkün olduğundan bu kategoride yer alan fontları kullanmak daha mantıklı olacaktır.

Bu tasarım unsurlarına dikkat edildiği ve yaratıcı olunduğu takdirde projenin başarısız olması imkansızdır.

 

Kullanıcı Dostu Bir Tasarım Nasıl Oluşturulur?

Bir web sitesi şık gözükse de yavaş açıldığı ve karışık olduğu sürece kullanıcılar o sitede vakit geçirmek istemeyecektir. Kullanıcı dostu bir tasarım oluşturmak için dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde listelenebilir:

  • Bir web sitesi mimarisinde mutlaka bulunan menüler ve navigasyon araçları kullanıcıların siteyi nasıl kullandıklarına ve nasıl arama yaptıklarına dikkat edilerek oluşturulmalıdır.
  • Video, ses ve görüntü olarak geçen multimedya unsurları kullanıcıların ilgisini daha kolay çekeceğinden siteye giren kullanıcıların bilgileri kavramasında oldukça yararlı olabilir.
  • Farklı internet tarayıcılarında ve işletim sistemlerinde herhangi bir sorun oluşturmadan çalışabilen bir web sayfası tasarlamanız gereklidir.
  • Teknolojik gelişmeleri takip ederek ve bu gelişmelerden yararlanarak güçlü, taze ve dinamik tasarımlar yapabilirsiniz.
  • Sayfa tasarımınızın içine ekleyeceğiniz kullanıcı yorumları kamuoyu katılımında ciddi bir artış yaşatacağından kullanıcılar sayfayla sık sık etkileşim halinde olacaktır.

Yukarıda listelenmiş olan tavsiyelere uyulduğu müddetçe bir kullanıcının sayfadan rahatsız olması mümkün değildir.

 

Web Tasarımı Neden Önemlidir?

Her firmanın kendine ait bir web sitesi vardır ve bu web siteleri firmaların ihtiyaçlarına göre özelleştirilecek tasarımlara ihtiyaç duyarlar. Bu tasarımların kaliteli olması, içeriğinizi düzgün bir şekilde yansıtması, kullanıcı dostu olması müşterilerin düşüncelerini olumlu yönde etkileyecektir.

Web Tasarım Nedir?
Web Tasarım Nedir?

Web Tasarım Programı Kullanmak Neden Gereklidir?

Web tasarım programlarından yararlanan tasarımcılar sürekli olarak teknoloji ile iç içe olduklarından en iyi tasarımcılardan olmaya aday olurlar. Web tasarım programlarını kullanan web tasarımcılar; dikkat çeken, benzersiz ve ayrıcalıklı sisteler oluşturabilirler.

Tasarladıkları web sayfaları oldukça ilgi çekici olduğundan arama motorlarının ilk sitesine yerleşerek hedef kitleye ulaşabilirler. Yaratıcılığın sınırlarının zorlandığı programlar ile çalışılan firma için marka kimliği oluşturmak, web tasarımcılar için artık pek de zor sayılmaz.

 

En Çok Kullanılan Web Tasarım Programları Nelerdir?

Bir web tasarımcının en çok kullandığı uygulamaların başında Adobe Dreamweaver gelir. Hemen ardından gelen Adobe Fireworks, Adobe Photoshop, Adobe Flash ve Adobe Illustrator da işlevli uygulamalardandır. Kendini geliştirmek isteyen web tasarımcılar ise Microsoft Frontpage, Freehand ve Corel Draw’dan da destek alıyor.

En İyi Web Tasarım Dersi
Etiketlendi: