Jquery Focus Kullanımı

Jquery Focus Ne İşe Yarar?
Jquery Focus Ne İşe Yarar?

Jquery Focus Kullanımı : Jquery focus kullanımı aslına bakılacak olursa oldukça basit bir işlemdir. Az çok Jquery ile çalışma fırsatı bulduysanız gördüğünüzde aşina olduğunuz bir kod olduğunu göreceksiniz. Kullanım açısından çok kolay bir Jquery Fonksiyonudur. Jquery Focus ne işe yarar derseniz kısaca söylemek gerekirse bir form elementinin veya her hangi bir Html elementinin üzerine tıkladığımız zaman gerçekleşen olaydır.

Jquery Focus fonksiyonu ile yapabileceğiniz siteniz için kullanıcı taraflı olumlu olabilecek şeyler vardır. Bunları sizlere aşağıda maddeler halinde açıklıyorum.

 • Bir alan seçildiğinde o alanın seçildiğine dair mesaj verilmesi.
 • Form alanına tıkladığınızda o alanın kontrollerini yapma imkanı sağlar.
 • Tıklanan alanın boş mu? yoksa dolu mu? kontrolleri yapılır.
 • Alan tıklandığı zaman otomatik o alana bir metin girilebilir.

Tabi ki de projenize bağlı olarak bu söylediklerimizi genişletebilirsiniz. Biz sizlere Jquery focus özelliğinin nerelerde kullanabilirsiniz onu göstermeye çalıştık. Şimdi sıra geldi Jquery Focus Kullanımı örneği yapmaya.

Jquery Focus Örnekleri

Jquery Focus örneği yapmadan önce sizlere son bir şey hatırlatmak isterim. Bu fonksiyonun kullanılabilmesi için Focus komutunu yazmadan önce Jquery Kütüphanesini sayfanı içinde çağırmanız gerekmektedir.

Basit Jquery Focus Kullanımı:

$("input").focus(function(){
  alert("Html İnput Etiketi Tıklandı");
});

Açıklama: Basit bir Jquery Focus örneğidir. Form input ögesine tıklanınca ekrana “Html İnput Etiketi Tıklandı” yazacaktır.

Aşağıda sizlere temel Focus örneği yapacağım:

<script>
$(document).ready(function(){
  $("input").focus(function(){
    $("div").css("display", "inline").fadeOut(3000);
  });
});
</script>

Açıklama: Form içindeki Html input ögesine tıklandıktan sonra div etiketini gösteriyoruz ve 3 saniye sonra gizliyoruz. Sizde bu kodu projenize uygun düzenleyebilir ve kolay bir şekilde kullanabilirsiniz.

Jquery Focus Neden Kullanılır?

Jquery Focus çoğu zaman bir form elemanının üzerine tıklanınca gerçekleşecek olayları belirleme işinize yaramaktadır. Bunun da projenize bağlı size bir çok artısı olabilir. Size aşağıda Jquery Focus Kodunu kullandığınızda nelerin olabileceğini yazacağım.

 • Form ögelerinin bir takım kontrol işlemleri.
 • Kullanıcıya geri bildirim verme.
 • Tıklanan alanın kontrolü ve denetim işlemleri.
 • Html her hangi bir nesnenin içinde veri olup olmadığı kontrol edilebilir.

Web Tasarım hakkında tüm sormak istediklerinizi aşağıda sorabilirsiniz. Sizlere en kısa süre içinde konuyla alakalı geri dönüş yapmaya çalışacağım. Şimdiden hepinize iyi çalışmalar diliyorum.

Jquery Focus Kullanımı