Jquery Kopyalama Engelleme

Web Sitesi Kopyalama Engeli Yapma
Web Sitesi Kopyalama Engeli Yapma

Jquery Kopyalama Engelleme : Bir çoğumuz için Web sitesi içinde yayımlanan bilginin kopyalanması hiç hoş değildir ve bunun önüne nasıl geçebiliriz diye sürekli düşünürsünüz. Alternatif yöntemler dışında Web sitesi içinde bilgi kopyalanmaması için Jquery Kodları üzerinden bir çözüm yöntemi geliştirdim. Web sitesi üzerinden bilgi kopyalanmaması için bir kod ürettim. Aynı zamanda bu kod ile Html Form üzerindeki inputlara yani yazı kutucuklarına yapıştırma işlemini de engelleyebilirsiniz.

Not: Bu kod bilginin sitenizden alınmamasına 100% çözüm maalesef sunmaz. Web tasarım alanında uzman bir kişi Web sitesinden bilginin nasıl alınacağının yöntemlerini az çok bilir. Bu yöntem ile doğrudan bilgi alınmasını engelleyebilirsiniz. Bu da zaten bir çok kişi için caydırıcı olacaktır.

Aşağıda yayınlamış olduğum her kod uyguladığınız nokta üzerinde kesme, yapıştırma ve kopyalama engeli yapacaktır.

Web Sitesi Yazıları Kopyalama Engeli Yapma

Web sitesi içindeki yazıları kopyalama engelleme oluşturmak için aşağıda sizlere vereceğim Jquery kodlarıWeb siteniz içine yerleştirmeniz gerekmektedir. Yazıların veya bilgilerin yasal sahibi sizseniz ve kimse tarafından alınmasını istemiyorsanız bu kod işinize mutlaka yarayacaktır.

Ayrıca başka bir Web sitesi sahibi sizin sitenizdeki yazıları alıp kendi sitesinde yayınlarsa arama motoru optimizasyonu açısından o kişini sitesi tehlikeye girdiği anlamana gelmektedir. Arama motorları açısından kopya içerik kabul edilemez bir sınıfta yer almaktadır.

Jquery Kopyalama Engelleme için temelde kullanılan Jquery bind fonksiyonudur.

Kopyalama Engeli Kodu:

..
<script src="https://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/3.1.1/jquery.min.js"></ script>
<script>
$(function(){
  $("body").bind("cut copy paste", function(){
    return false;
  });
});
</script>
..

Açıklama: Burada komut olarak girilen işlem Body etiketinin altındaki tüm nesnelerin kesme, kopyalama ve yapıştırma tuşlarını etkisiz hale getirdir.

Html Form Ögelerine Yapıştırma Engeli

Html form elemanları içindeki doldurma alanlarına kopyalama, kesme veya yapıştırma engeli koymak istiyorsanız aşağıdaki kod örneğini değiştirerek kullanmanız mümkün olacaktır.

Form ögeleri üzerinde input, textarea ve diğer içerik giriş alanları için kısa bir değişiklik yapıp kodu kullanabilirsiniz.

Html Ögeleri Kopyalama Engeli Kodu:

..
<script src="https://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/3.1.1/jquery.min.js"></ script>
<script>
$(function(){
  $("input").bind("cut copy paste", function(){
    return false;
  });
});
</script>
..

 

Yukarıdaki belirtmiş olduğum kodlar kopyalama engeli, kesme engeli ve yapıştırma engeli içindir. Bunun dışında sormak istediğiniz soruları aşağıdaki form üzerinden sorabilirsiniz. Sizlere en kısa süre içinde cevap vermeye çalışacağım. Hepinize şimdiden iyi çalışmalar diliyorum.

Jquery Kopyalama Engelleme