Google Analytics Subdomain Ekleme

Google Analytics Subdomain Ekleme : Google analiytics Web sitenizin bir nevi istatistik sayacı olmuştur. Tüm dünya üzerinde kullanılan bu Google aracı Analytics Tüm site verilerini detaylı istatistik bir şekilde saklayıp size sunmaktadır. Google site analizi aracını kullanmaktaki temel amacımız site de mevcut kullanıcıları ve hangi sayfalara yönlendiklerini tespit edip o doğrultuda iyileştirme çalışmaları yapmaktadır.

Google Analytics Subdomain ve Site Ekleme
Google Analytics Subdomain ve Site Ekleme

Bunun yanı sıra Google analiz aracı bize site içindeki anlık kişi sayısını göstermektedir. Bunun faydası da kullanıcıların bölgesel olarak hangi sayfalara giriş yaptığını tespit etmektir. Google Analiytics hizmetlerinden bir diğeri olan alt alan adı yani subdomain giriş çıkışlarını kontrol etmemize yarayan bir mekanizması vardır. Ancak bunun kurulması normal analiz sistemini site içine kurmaktan farklıdır.

Sizelere bu yazımda Google Analiytics Subdomain Ekleme işlemini fotoğraflı bir şekilde anlatacağım. Umarım hepiniz için faydalı olur.

Subdomain İçine Google Analytics Yerleştirme

Sandığımız gibi çok fazla işlem gerektiren olaylar yapmayacağız sadece burada gösterilen işlemleri eksiksiz yapmamız Google Analytics’e subdomain eklememizi sağlayacaktır. Öyleyse artık alt alan adı yani subdomain ekleme işlemine başlayabiliriz.

1. Adımhttps://www.google.com/analytics/ Web sitesinden oturum açma işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor.

2. Adım: Web sitenizi daha önce eklemiş olmanız gerekmektedir.

3. Adım: Yönetim -> Görünüm Oluştur

Google Analytics Subdomain Yonetim
Google Analytics Subdomain Yonetim

4. Adım: Görünüm oluşturma işlemini gerçekleştiriyoruz.

Google Analytics Görünüm Oluşturma
Google Analytics Görünüm Oluşturma

5. Adım: Oluşturulan görünüme tıklayıp içindeki ayarları ayrıntılı bir şekilde aşağıdaki gibi yapıyoruz.

Google Analytics Subdomain Ayarları
Google Analytics Subdomain Ayarları

Google Analytics Subdomain Takibi

Site verilerinin Google üzerinde barındırma işlemi yukarıda gördüğünüz gibi oldukça basit bir işlemdir. Geçmişe yönelik verileri yani site analizini günlük, haftalık veya aylık seçeneklere inceleyebilir ve kullanıcılara özel içerik sunma şansı elde edebilirsiniz. Bunun içinde mutlaka Google site veri analiz aracını kullanmanızı önermekteyiz.

Bunun yanı sıra site verilerinin yanında alt alan adı takibini de basit bir şekilde yapabilirsiniz. Oldukça rahat ve kolay kullanımı ile hiç bir şekilde zorlanmadan geçmişe yönelik ve anlık site hit kontrolü yapabilirsiniz.

Buna göre de içeriklerinizi düzenleyebilir ve yeni içerik üretebilirsiniz. Google Analytics veya Web tasarım konusu hakkında sormak istediğiniz konuları aşağıdaki form üzerinden sorabilirsiniz. Sizlere en kısa süre içinde geri dönüş yapmaya çalışacağım.

Google Analytics Subdomain Ekleme