Php Sayı Yuvarlama

Php Sayı Yuvarlama : Php yuvarlama işlemleri bir tam olmayan veya her hangi bir ondalık sayının bir üstüne veya bir altına dönüştürülme işlemidir. Php yuvarlama işlemleri için Php kütüphanesinde bulunan hazır ve bu işlemi yapabilecek fonksiyonlar tanımlıdır. Php yuvarlama işlemlerini yapabilecek fonksiyonlar Php içinde hatasız bir şekilde çalışmaktadır. Bunun nedeni ise Php içindeki sürekli geliştirmeler bu fonksiyonları kusursuz hale getirmiştir.

Php yuvarlama fonksiyonlarını size daha detaylı tanıtacağım ancak maddeler halinde size ne olduğunu ve hangi işlemleri hangi fonksiyonlar yapıyor anlatmak istiyorum ve Php Nedir? Aşağıdaki başlık altında Php sayı yuvarlama fonksiyonlarını inceleyebilirsiniz.

Php Sayı Nasıl Yuvarlanır?
Php Sayı Nasıl Yuvarlanır?

Php Sayı Yuvarlama Fonksiyonları

Php sayı yuvarlama işleminin yapılabilmesi için Php içinde tanımlanmış 3 adet fonksiyon vardır. Bunun sebebi ise şudur. Tüm dünya üzerinde tek bir evrensel fonksiyon olmasıdır. Hatasız ve tam olarak sayıları çevirebilmesi içindir. Aşağıda sizlere Php Sayı yuvarlama fonksiyonlarını açıklamaları ile birlikte belirtiyor olacağım.

 • Php Ceil Fonksiyonu : Belirtilen bir sayıyı yukarıya yuvarlar.
 • Php Floor Fonksiyonu : Belirtilen sayı aşağıya yuvarlar.
 • Php Round Fonksiyonu : Belirlenen sayı hangi sayıya daha yakında o sayıya yuvarlar.

Php Ceil Fonksiyonu

Php Ceil Fonksiyonuna verdiğiniz her hangi bir tam sayıyı veya ondalık sayıyukarıya yuvarlama işlemini yapmaktadır. Yukarıya yuvarlama işlemi fonksiyon içinde belirlediğiniz parametre ile yapmaktadır.

Php Ceil Kod Örneği:

<?php
 echo ceil(6.2);
 echo ceil(6.3);
 echo ceil(6.4);
 echo ceil(6.8);
 echo ceil(-6.2);
 echo ceil(-6.4);
?>

Çıktı:

7
7
7
7
-6
-6

Php Floor Fonksiyonu

Php Floor Fonksiyonu parametre olarak verilen ondalık veya tam bir sayıyı aşağıya yuvarlama işlemini yapmaktadır. Php’de aşağıya yuvarlama işlemi yapmak istiyorsanız floor fonksiyonunu kullanabilirsiniz.

Php Floor Kod Örneği:

<?php
 echo floor(6.2);
 echo floor(6.3);
 echo floor(6.4);
 echo floor(6.8);
 echo floor(-6.2);
 echo floor(-6.3);
?>

Çıktı:

6
6
6
-7
-7

Php Round Fonksiyonu

Php Round Fonksiyonuna verilen parametreyi hangi sayıya yakınsa o sayıya yuvarlama işlemi yapar. Noktadan sonraki sayısı hangi sayıya yakınsa o sayıya yuvarlamaktadır. Php round fonksiyonunu kullanabilmek için sadece parametre ile sayıyı belirtmeniz yeterli olacaktır.

Php Floor Kod Örneği:

<?php
 echo floor(6.2);
 echo floor(6.3);
 echo floor(6.5);
 echo floor(6.8);
 echo floor(-6.2);
 echo floor(-6.8);
?>

Çıktı:

6
6
7
7
-6
-7

 

Özellikle bu tarz Php içindeki Matematiksel işlemleri yapabileceğiniz hazır fonksiyonlar vardır. Kolay kullanımı ve hatasız olması da yanında artı özelliğidir. Sayı yuvarlama işlemini yaparken sormak istediğiniz tüm soruları aşağıdaki form üzerinden bana ulaştırabilirsiniz. Şimdiden hepinize iyi çalışmalar diliyorum.

Php Sayı Yuvarlama