Veritabanı işlemleri MySQL

Veritabanı işlemleri MySQL

Veritabanı işlemleri MySQL : Veritabanı, Web sitesi yaparken içerikleri dinamik olarak getirmeye ve kullanıcı yönetimi vb işleri yapmak için kullanılmaktadır. MySQL temel işlemleri arasında veriyi phpmyadmin kontrol ederek panelden kolay kullanımla yönetebilme özelliğine sahiptir. PhpMyAdmin veritabanı yönetim paneli ile dilediğiniz tabloyu istediğiniz gibi şekillendirebilir ekleme, çıkarma ve güncelleme yapabilirsiniz.

Veritabanından daha önceden var olan bilgileri istediğiniz koşullara göre listeyebilir erişmek istediğiniz bilgilere kolayca yazılabilen bir sorguyla döküman oluşturabilirsiniz. Veritabanı oluşturma denemeleri yapabilir sorularınızı çalıştırabilirsiniz.

Veritabanı İşlemleri

Veritabanı işlemleri arasında aşağıdaki temel işlemleri php koduyla sırasıyla yapılması gerekenleri belirteceğim.

  • Tablo Oluşturma
  • Veritabanı Bağlantısı Yapılması & Veritabanı Seçilmesi
  • Yeni Kayıt Girme İşlemi
  • Koşullu Kayıt Silme
  • Koşullu Kayıt Güncelleme
  • Var Olan Kayıtları Listeleme
  • Veritabanı Bağlantısı Sonlandırma

Tablo Oluşturma

Veritabanı tablosu oluşturmak için tablolarınızın özelliklerinin bulunduğu bir sorgu yazmalısınız aşağıdaki sorgu öğrenci tablosu için işinizi görecektir.

Veritabanı Bağlantısı Yapılması

Php yazılımıza veritabanı işlemleri yapabilmek için bağlatılarını yapmanız gerekmektedir. Aşağıda php bağlantı kodu ve veritabanı seçilmesi için gereken seçme kodlarını yazıyorum.

Yeni Kayıt Girme İşlemi

Veritabanına php yazılımı üzerinden kayıt gitme işlemi yapmak için aşağıdaki kodları yazarak işleminizi yapabilirsiniz. Öğrenciler tablosuna yeni bir kayıt ekleyelim.

 

Koşullu Kayıt Silme

Veritabanından koşullu silme işlemi şu anlama gelmektedir. numarası 522 olan öğrencinin kaydının silinmesi gibi düşünebilirsiniz. Aşağıdaki yaptığım örneği incelediğiniz taktirde daha iyi anlayacaksınız.

 

Koşullu Kayıt Güncelleme

Koşullu Kayıt Güncelleme işlemi bir öğrenicinin isminin yanlış yazılması veya sınıf bilgisinin yanlış yazıldığı durumlar yapabileceğiniz bir işlemdir. Kısacası var olan bir kaydın içerisinden bir bilgiyi değiştirmek için kullanılır. Aşağıdaki örnekte ogrenciler tablosundan numarası 2 olan öğrencinin sınıfını 3 olarak değiştirdik.

 

Var Olan Kayıtları Listeleme

Veritabanı içinde hali hazırda bulunan verileri koşula göre listeleme şansımız vardır. Veritabanı işlemleri mysql sizlere aşağıda ogrenciler tablosundan sınıfı 2’den büyük olanları listeleme php kodunu yazacağım.

 

Veritabanı Bağlantısı Sonlandırma

Php üzerinde tüm işlemleri yaptıktan veritabanı işlemleri mysql en son basamağından sonra yani veritabanı hakkındaki tüm işlemlerimiz bittiğine göre artık bağlantıyı sonlandırmamız gerekmektedir. Aşağıdaki kod yapılan veritabanı bağlantısını sonlandırma işlemi yapmaktadır.

 

Veritabanı Sanal Local Sunucuları

Bilgisayarınızın kendi içinde sunucu oluşturmak veritabanı denemeleri yapmak için aşağıdaki linklerden birinden veritabanı programı indirerek kullanabilirsiniz.

PhpMyAdmin Nedir?

PhpMyAdmin, veritabanı özelliklerini kolay bir şekilde kullanmanıza olanak sağlayan MySQL panelidir. Kolay tek satırlık temel sorgular yazarak bir çok işlemi yapabilme özgürlüğünüze ve esnekliğine sahip olmanız size artı katacaktır.

PhpMyAdmin Giriş : Sunucunuzu Kurduktan sonra localhost/phpmyadmin adresine giriş yaparak denemelerini veya projenizi yapabilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir