WordPress XML içe Aktarma

WordPress XML içe Aktarma : WordPress gelişmiş seviyedeki bu kontrol paneli üzerinde yapabileceğiniz bir çok değişiklik ve özellik vardır. Bu makale içinde sizlere bu seviye de gelişmiş bir kontrol panelinin XML dosyasının sitenin içersine aktarımından bahsedeceğim. XML içe aktarma işlemi Web sitesi için bir çok özellik’de kullanılmaktadır. Bunları size aşağıda açıklıyor olacağım.

WordPress Xml Bilgileri içe aktarma için nelerin gerekli olduğunu sizlere açıklayayım. Diğer WordPress içinden  dışa aktarılan .xml belgenizi doğrudan içe aktarabilirsiniz.

WordPress XML Nasıl içe Aktarılır?

İçe aktarma işlemini WordPress’in sol menüsü üzerinden Araçlar sekmesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi aşağıdaki yolları izleyerek de yapabilirsiniz. Yapılan bu işlemler aynı şekilde faklı yollarla da yapılabilir.

Araçlar -> İçe Aktar

WordPress içe Aktarma
WordPress içe Aktarma

Bu menü tıklandıktan hemen sonra da sayfanın en alt bölümünde bulunan WordPress -> Hemen Yükle Linkine tıklıyoruz. Buna tıklama amacımız yazı ekleme, sayfa ekleme veya ortam kütüphanesi yükleme amaçlıdır. İçe aktarma amacınız farklıysa aynı sayfa içinden faklı eklentiyi kurarak işleminize kolaylıkla devam edebilirsiniz.

WordPress Xml içe Aktar
WordPress Xml içe Aktar

 

WordPress XML Ne İşe Yarar?

WordPress üzerinde yazmış olduğunuz makale ve yazıların sayıları oldukça yüksek miktarlara ulaşabilir. Bu yazıları veya sayfaları ortamlarıyla başka bir siteye taşımak isteyebilirsiniz. Bir diğer amaç olan yedeklemek için de kullanma şansınız vardır.

Not: Ortam kütüphanesindeki dosyaların kaynağından silmemiş olması gerekmektedir.

Yedekleme amaçlı sakladığınız .xml dosyalarını daha sonra olası olumsuz bir olayda tekrardan sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Kullanılan .xml dosyaları eğer doğrudan WordPress’in araçlar bölümünden alındıysa hiç bir şekilde sorun teşkil etmez.

 

XML Nedir?

XML bir dosya çeşididir. Tıpkı bir yazı metin dosyası gibi düşünebilirsiniz. Not defterinden farkı içerisinde kodlanmış veriler tutmaktadır. Bilgisayarınız için herhangi bir sorun oluşturmaz ve boyutlarının düşük olması bizim için bir avantajdır. Saklama ve tekrardan siteye yükleme de hiç bir sorun yaşanmamaktadır.

XML Formatlı yazılmış dosyalar genellikle büyük veri işlemleri için kullanılır ve büyük verimlilik sağlamaktadır.

WordPress içe aktarma işlemi için tüm sorularınızı aşağıdaki form üzerindeki ilgili alanları doldurarak yapabilirsiniz. Hepinize iyi çalışmalar diliyorum. Bu yazılan bilgiler kesinlikle kural veya zorunluluk gerektirmemektedir.

WordPress XML içe Aktarma