WordPress Yeni Yazı Ekleme

WordPress Yeni Yazı Ekleme : WordPress üzerinde genellikle kategori temelli blog yazmak için kullanılan yazı ekleme arama motoru optimizasyonunda da ve kullanılarınızın yeni yazılarınızı okumasında yardımcı olmayı sağlayan bir WordPress aracıdır. Yazıların kullanım amaçları genellikle bellidir. Bu amaçların arasında blog yazma, belli bir kategorinin altında bir şeyler anlatma veya bunun gibi bir çok şey yer alabilir.

Sizlere aşağıda yeni bir yazı nasıl eklenir?, Eklenen yeni yazı kategoriye nasıl bağlanır? ve Kategori oluşma işlemi nasıl gerçekleşmektedir? gibi soruların cevabını vereceğim. İlk olarak yeni bir yazı oluşturma nasıl olmaktadır ona bir göz atalım.

WordPress Yeni Yazı Nasıl Eklenir?

WordPress kontrol paneline giriş yapıldıktan sonra açılan ekrandaki sol menüden yazılar sekmesine tıklıyoruz veya üzerinde geliyoruz. Açılan alt menülerde Yeni Ekle linkini göreceksiniz. Bu linke tıklayarak içeriklerini yazıktan sonra yazınızı web sitenizin ilgili kategorisinin altına ekleyebilirsiniz.

Yazılar -> Yeni Ekle

yeni yazı ekleme

Yeni yazı eklediğiniz zaman önünüze gelecek doldurmanız gereken bir ekran vardır. İçeriğinizi gireceğiniz bir başlık yazınızı girmeniz gereken içerik bölümü, etiket ve kategori bölümleri mevcuttur. Aşağıda yeni yazı ekleme sayfa görüntüsünü sizlerle paylaşıyorum.

Nasıl Yeni Yazı Eklenir?

WordPress Kategori Nasıl Eklenir?

WordPress üzerindeki kategoriler içerisine yazı bağlanabilen türdendir. Kategorilere sayfalar bağlanmaz, yazılar bağlanabilir. Bunun en somut örneği de Yazılar menüsünün altında bulunan Kategori ekle linkidir. Bu linke tıklayıp gerekli kutucukları doldurarak yeni bir kategori oluşturabilirsiniz.

Yazılar -> Kategoriler

wordpress kategoriler

Kategoriler sekmesi içinde bulunan yeni ekleme ve mevcut kategorilerin gösterilmesi tarzında bir listelenme şekli vardır. Bu bölümdeki yerin sadece sol tarafını kullanarak yeni kategori ekleyebilir bu oluşturduğunuz kategorileri ilgili yazıya giderek ekleyebilirsiniz. Aşağıda yeni bir kategori nasıl eklenir fotoğrafla göstereceğim.

Wordpress Kategori Ekleme

İlgili alanları doldurarak yeni bir kategoriyi kolaylıkla oluşturabilir yazılarınıza bağlayabilirsiniz. Kategoriler link hiyerarşisinde yazının hemen solunda bulunmaktadır.

Kategori Kutucuklarının Anlamları Nelerdir?

  • İsim : Kategorinin kullanıcılara gözükecek ismidir.
  • Yazı Kısa İsmi : Kategorinin link kısmında gözükecek seo url biçimidir.
    • Örnek : web-tasarim
  • Ebeveyn Kategori : Örneğin web tasarım kategorisinin bir üst menüsü bilişim olarak seçebilirsiniz.
  • Tanım : Mevcut kategorinin açıklaması yazılmalıdır.

Yeni yazı ekleme ve kategorilere tanımlama bu şekildedir. Aklınıza takılan sorularda aşağıdaki kutucuklardan bize yazmayı unutmayın. İyi çalışmalar.

WordPress Yeni Yazı Ekleme