WordPress Ortam Kütüphanesi Nedir?

WordPress Ortam Kütüphanesi Nedir? : WordPress yazılımının bizlere sunmuş olduğu zengin kaynakların içerisindeki kontrol panelinde yer alan dosya yönetim merkezi olan mekanizmaya ortam kütüphanesi denmektedir. WordPress içindeki en önemli konulardan biridir. Öncelik olarak fotoğraf ve diğer dosyalarınızı saklamanıza ve site içinde kullanmanıza olanak sağlamaktadır.

Ortam kütüphanesinin en önemli özelliklerinden birisi de yükleme yaptığınız dosyaları zamana göre filtreleme yapıp listeleyebiliyorsunuz. Bu özellik fotoğraf veya diğer bir dosyayı ararken sizin için hız kazandırmaya yaramaktadır. Aynı zamanda dosyanın yüklendiği adıyla da arama yapabilirsiniz.

WordPress Ortam Ekleme

WordPress Ortam kütüphanesine ekleme yapmak için WordPress kontrol paneline giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra sol tarafta bulunan bar üzerinden Ortam linkinin üzerinde durup Yeni Ekle sayfasına tıklayıp açılan sayfadan ilgili adımları izleyerek ortam eklyebilirsiniz.

Ortam -> Yeni Ekle

Wordpress Ortam Kütüphanesi Yeni Ekle

WordPress Ortam Kütüphanesi Sorunu

Ortam kütüphanesinde sık karşılaşılmasa bile bazen bir takım problemlerle karşı karşıya kalabiliriz bu problemlerin bir çoğu belli başlı sorunlardan kaynaklanmaktadır. Bunları sizlerle aşağıda maddeler halinde paylaşıyorum.

  • config.php dosyanızdaki veri tabanı bilgilerinin doğru olarak girdiğine emin olmalısınız.
  • Sunucu dosya yükleme limitini aşmış olabilirsiniz. Sunucu limitini aşıp aşmadığını öğrenmek için sunucu yöneticinize başvurmanızı öneririm.
  • /upload klasörünü ve iç klasörlerinin dosya izinlerini kontrol edip 777 yapmanız gerekmektedir. Yani tam yetki verilmeli.
  • WordPress içindeki kurulu olan cache programları da bazen düşük bir ihtimal olsa bile sorun çıkarmaktadır.

WordPress Ortam Kütüphanesi Klasörü Nerede?

Ortam kütüphanesi dosyası sunucunuzda bulunması zor bir bölümde değildir. Ancak sunucu dosyalarıyla konuya hakim değilseniz uğraşmanızı önermem. Aşağıda size sunucu üzerinde ortam kütüphanesine attığınız dosyaların saklandığı yerin uzantısını vereceğim.

public_html -> wp-content -> uploads

public_html/wp-content/uploads

WordPress Ortam Kütüphanesi Filtreleme

Ortam kütüphanesi üzerinde daha önceden eklenmiş fotoğraflar ve dosyaları görüntülemek için filtrelemeler kullanabilirsiniz. Bunlar zaman ve isme göre olabilir. Tarih taraflı filtrelemelerde aylık olarak izin verilmektedir. İsme göre filtrelemelerde ise fotoğrafı yüklediğiniz ismiyle veya etiket olarak belittiğiniz isme göre aratabilirsiniz.

Tarihi veya ismi ne olursa olsun eğer o dosya ortam kütüphanesinde mevcutsa sitem size arama sonuçlarında listeme yapacaktır.

Her hangi bir konu hakkında aklınıza takılan veya çözemediğiniz bir sorun varsa aşağıdaki form üzerindeki ilgili kutucukları doldurarak bana isteklerinizi veya sorularınızı yazabilirsiniz.

WordPress Ortam Kütüphanesi Nedir?