WordPress Tema Yükleme

WordPress Tema Yükleme : Web sitemizin arayüzünü oluşturmaya yarayan temalar İnternet üzerinden direk olarak ücretsiz veya ücretli olarak karşınıza çıkmaktadır. WordPress temalarının genel amacı kontrol panelindeki araçların işlevselliğini kullanarak genel WordPress mimarisini bozmadan bir yapı ortaya çıkarmaktır. Yapılan temalar üzerinde WordPress’in barındırdığı bir çok özellik vardır.

WordPress ilk kurulduğu anda otomatik olarak karşınıza 3 adet tema gelmektedir bu temaları daha sonradan silebilir veya düzenleyip istediğinizi kullanabilirsiniz.

Tema Nasıl Yüklenir?

WordPress Üzerinde tema yükleme çok zor bir işlem olmamakla beraber temaları kullanmakta oldukça basit bir işlemdir. Sözü daha fazla uzatmadan temalar bölümüne nasıl gireceğinizi sizlere göstermek istiyorum.

Temaları görüntülemek için WordPress kontrol paneline giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra sol menü üzerinden Görünüm sekmesine tıklıyoruz ardından Temalar bölümüne geliyoruz.

Görünüm -> Temalar

WordPress Tema Giriş

WordPress’le gelen temalar nedir?

  • Yirmi Onaltı
  • Yirmi Onbeş
  • Yirmi Onyedi

Yukarıda belirttiğim temalar WordPress tarafından ücretsiz olarak kullanmanız için sunulmuştur. Bu temaları güncel olarak kullanabilirsiniz.

WordPress Temaları Görüntüleme

WordPress üzerinde yüklediğiniz temaları nasıl görütüleyebilirim? veya Yeni bir tema nasıl yükleyebilirim? sorularınıza bu başlık altında cevap verelim. İlk olarak var olan mevcut temaları Görünüm -> Temalar üzerinden görüntüleyebilirsiniz. WordPress sayfa ekleme mantığıyla neredeyse aynıdır. Aşağıda vermiş olduğum fotoğrafta yüklenmiş temaların birer temsili fotoğraflarıyla listelenmiş halleri bulunmaktadır.

Standart WordPress Temaları

Yeni bir tema eklemek istiyorsanız izleyeceğiniz adım Görünüm -> Temalar olmalıdır. Temalar sayfasına giriş yaptıktan sonra sayfanın en üstünde Yeni ekle butonu vardır. Bu butona tıkladıktan sonra gerekli adımları izleyerek temayı başarılı bir şekilde yükleyebilirsiniz.

WordPress Tema Yeni Ekleme

Bu bölümden sitenizde kaç adet tema mevcut olduğunu görüntüleyebilir, yeni tema ekleyebilir aynı zamanda ise temalar bölümünde isme göre arama yapabilirsiniz.

WordPress Tema Özellikleri

WordPress’in tema özelliklerinden kısaca bahsedecek olursak. Tabi ki de bu vereceğim özelliklerin hepsi her temada olmayabilir. Aşağıda maddeler halinde belirtiyorum;

  • Sitenin genel başlık, menü vb. yazıların büyüklüğünün ayarlanması.
  • Genel olarak yazı renklerinin özelleştirilmesi.
  • Arka plan özelliklerinin olması.
  • Sosyal medya linklerinin eklenmesi ve arayüzde gözükmesi.
  • Bileşen ayarlamaları
  • Footer ve menü ayarlamaları yapabilme.

Web tasarım veya wordpress tema konusu hakkında tüm merak ettiğiniz veya takıldığınız bir noktada aşağıdaki form bölümünden bana yazabilirsiniz.

 

WordPress Tema Yükleme