WordPress Bileşenler

WordPress Bileşenler : Web sitesi içinde tüm web sitesinde aynı olacak yerleri düzenleme alanıdır. WordPress gelişmiş bir içerik yönetim sistemidir. Bu içerik yönetim sistemi içinde bize sunulan bir çok özellik vardır. Gelişmiş özellikler arasında web sitesinde en çok kullanılan ve bir kere değişiklik yapıldığında tüm Web sitesine etki edecek araçlar da mevcuttur.

Çoğu WordPress temasında Bileşenler alanı içinde Web sitesinin bir çok özelliğini değiştirebileceğiniz alanlar mevcuttur. Bu alanları aşağıda sizlerle paylaşmak istiyorum.

Not: WordPress kullanıcı yönetim paneli içinde bular olabilir veya olmayabilir.

  • İç sayfa sağ blok.
  • İç sayfa Sol blok.
  • Header(En üst) bölüm içerik değiştirme.
  • Footer(En alt) bölümü içerik değiştirme.

WordPress Bileşenler Nerede?

WordPress bileşenlerin nerede olduğunu bulamamış olabilirsiniz. Şu mantıkla yola çıkabilirsiniz. Bileşenler görünüm özelliklerine hizmet ettiğini için görünüm alt sekmesinde olacaktır. Sizlere menü ağacını yazıp fotoğrafla birlikte destekliyor ve aşağıda paylaşıyorum.

Görünüm -> Bileşenler

WordPress Bileşenler Nerede?
WordPress Bileşenler Nerede?

 

WordPress Bileşenler Nasıl Kullanılır?

WordPress bileşenler kullanım özellikleri arasında site içinde mevcut özelliklerin yer aldığını bilmekteyiz. Yapmamız gereken şeylerden birisi de mevcut özellikleri kullanmak istediğimiz yere süreklemek veya ilgili işlemle eklemektir.

WordPress bileşenini ilgili yere ekledikten sonra da otomatik olarak kendini kaydettiğini göreceksiniz. Bazı ayarlar içersinde kaydet butonu çıkmaktadır. Kaydet butonu çıkan ayarlarda basmanız gerekmektedir.

WordPress Bileşenler Çalışma Mantığı

Aşağıda paylaşacağım fotoğraf aracığı ile daha iyi anlayacağınız Bileşenler mantığı yeni versiyonlarda sürükle bırak mantığı ile ilerlemektedir. Bu şekilde sol taraftaki istediğiniz bileşeni sağ taraftaki Web sitesindeki her hangi bir yeri temsil eden yere sürükle bırak mantığı ile taşıyıp kolaylıkla kullanabilirsiniz.

WordPress Bileşen Nasıl Eklenir?
WordPress Bileşen Nasıl Eklenir?

Web sitesinde kullanmak istediğiniz bileşeni ilgili alana sürükledikten hemen sonra içeriğine de bağlı olarak önünüze doldurmanız gereken yerler çıkacaktır. Boş alanları doldurup Kaydet tuşuna bastığınız anda Web sitesinde direk olarak yaptığınız değişiklikler yer alacaktır.

Aşağıda da bileşeni ekledikten sonra doldurmanız gereken alanların bir örneğini sizlerle paylaşıyorum.

WordPress Bileşenler Bilgi Değiştirme
Bilgi Değiştirme

Bileşenler hakkında ve diğer tüm Web tasarım konularındaki tüm sorularınızı aşağıdaki form aracılığı ile bana iletebilirsiniz. Hepinize iyi çalışmalar.

WordPress Bileşenler