Kırık Link Nedir?

Kırık Link Nedir? : Kırık link bir Web sitesinde sayfanın bozulması yani o sayfanın linki girilince açılmamasına denir. Web sitesi içinde tıklanan her hangi bir linkin açılmaması da buna dahildir. Çalışmayan doğru bir şekilde adresine gitmeyen her linke kırık link denilmektedir. Web siteniz içinde açılmayan linkler bir çok şeyi de etkileyeceği için erken tespit edilmesi çok iyi olacaktır.

Kırık link‘in olması durumunda doğuracağı problemlerden bir kaçını aşağıda maddeler halinde sizlere yazacağım,

  • Arama motoru optimizasyonu için eksi puan demektir.
  • Kullanıcılarınızın siteye güveni azalmaktadır.
  • Web siteniz için gerçek anlamda bir düşüş anlamına gelmektedir.

Web sitesinin içinde verilen linklerin hedeflerine ulaşmaması durumuna kırık link denmektedir. Bu durumda yapılması gereken olaylar oldukça nettir. 1. seçenek link yeniden yapılandırılması ve doğru çalıştırılması. 2. seçenek de linkin kaldırılmasıdır. Kırık link nedeni, bir mevcut sayfanın sunucudan kaldırılması veya kontrol panelinden kaldırılması olabilir.

Not: Web sitesinde kırık link ne kadar az ise o kadar arama motoru optimizasyonlarından(SEO) o kadar olumlu sonuç alırsınız.

Kırık Link Nasıl Düzeltilir?

Kırık Link
Kırık Link

Arama motoru optimizasyonları için gerçek anlamda Web sitenizi geri çeken kırık linkleri tespit edip düzeltmeniz / onarmanız sitenizin listelemelerde olumlu sonuç vermesi için zemin hazırlayacaktır. Aşağıda kırık linklerinizi nasıl düzelteceğinizi maddeler halinde yazacağım,

  • Web siteniz içinde mevcut linklerin tespit edilmesi.
  • Tespit edilen kırık linklerin aynısı olacak şekilde sayfayı yeniden oluşturmalısınız.
  • Link bağlantısı bozulmuşsa veya silinmişse tekrardan oluşturmanızı öneririm.
  • Dış sitelere verilen linklerin silinmemesine özen göstermelisiniz.

Link düzeltme işleminde dikkat edilmesi gereken şey çalışan bir link’in silinmemesi veya bozulmamasıdır. Aşağıda sizlere link düzeltme örneği yapacağım.

Doğru: https://webcesi.com/web-tasarim/kirik-link-nedir

Yanlış: https://webcesi.com/web-/kirik-link-nedir

404 Sayfa Bulunamadı Sayfası

Sayfa bulunamadı sayfasının anlamı bu sayfa bulunamadı demektir. Sayfa silinmiş veya linkinin bozulmuş olduğu anlamına gelmektedir. Bu durumda yapmanız gereken şeylerden birisi 404 sayfasına yönlendiren sayfayı tespit edip o sayfayı bir şekilde onarmak ya da o link’i yeniden oluşturmaktır.

404 sayfasının çıkmasının büyük bir nedeni de budur. Sayfalarınızı Google üzerinde bulunan site yöneticisi üzerinden düzenli olarak kontrol ettiğiniz taktirde problemlerle karşılaşmanız daha da az olacaktır. Google site yöneticisi üzerinden siteniz hakkında düzeltmeleri ve bir çok öneri alabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili veya diğer Web tasarım sorularınızı aşağıdaki form üzerinden bana ulaştırdığınız taktirde sizlere en kısa sürede cevap vermeye çalışacağım. Hepinize iyi çalışmalar diliyorum.

Kırık Link Nedir?