Google Site Ekle

Google Site Ekle : Google üzerinde listelenmenin en kolay yolu Google site yöneticisinden sitenizi kaydetmekten geçmektedir. Bu işlemi sizlere anlatmak istiyorum. Yeni bir Web siteniz var ve bu siteniz daha önceden yayına girmemiş ve Google arama sonuçlarında listelenmemiş. Bu sitenin arama motorlarına kayıt ettirilmesi şarttır. Dünya üzerinde her saniyede sayısız arama yapıp sayısı şu anlık belirsiz tıklamalar alınmaktadır.

Bu sonuç doğrultusunda hedef kitlenizin çok büyük bir çoğunluğu arama motorundan sizleri bir şekilde aramaktadır. Bu kitlenin gerçek anlamda size ulaşması için sizin de bir şekilde Google arama motorunda sitenizin var olduğunu kanıtlamanız ve sayfalarınızın listelenmesi için gereken işlemi yapmanız gerekmektedir.

Yapılması gereken işlemler arasında en temeli olan Google Search Console üzerinde Web siteniz için gmail hesabınızla oturum açmak olmalıdır.

Web Sitesini Google’a Kayıt Nasıl Ederim?

Google üzerinde Web sitesini kayıt ettirmek oldukça basit bir işlemdir. Kısaca mantığından bahsetmek istiyorum. Google site yönetici araçlarına giriyorsunuz ve site ekleme talebinde bulunuyorsunuz ve size Google sitenin gerçek sahibi olup olmadığınızı anlamak için bir kod veriyor(tamamen güvenli) bu kodu Google tarafından belirtilen noktaya yapıştırıp doğruladıktan sonra site işlemlerine başlayabiliyorsunuz.

Şimdi bu işlem gerçek anlamda nasıl yapılıyor hep beraber göz atalım. Aşağıda yapılması gereken işlemleri temel olarak listeleyeceğim.

  • Google’a (Google Search Console) Yazılarak ilk çıkan sonuca tıklanmalıdır.(veya linki tıklayın.)
  • Bu basamağın ardından sağ üstte bulunan Özellik Ekle kırmızı butonuna basıyoruz.
  • Karşımıza gelen pencere üzerinden eklenecek yazılımın türünü seçiyoruz.
  • Web site adresi girilerek Ekle Tuşuna basıyoruz.
  • Ardından açılan pencere üzerinden sitenin sizin olduğunu kanıtlamanız için seçenekler sunuluyor. Her hangi bir tanesini seçerek siteyi doğrulama adımını başarıyla tamamlayabilirsiniz.
  • Bütün bu işlemleri sorunsuz tamamladıktan hemen sonra Eklenen Web Sitesi ana ekranınıza gelecektir.
Google Site Yöneticisi Doğrulama
Google Site Yöneticisi Doğrulama

Arama Motorlarında Listelenme

Arama motorlarında listelenme yaptığınız Web sitesi için ve sizin için eğer gereken işlemleri eksiksiz yaparsanız olumlu sonuçlar alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Bunun yanında gün geçtikçe Web sitenizin hit sayısının artacağını göreceksiniz. Bunun sonucunda İnternet sitenize reklam alabilir ve daha fazla gelir elde edebilirsiniz.

Aklınıza takılan sorular için mutlaka aşağıdaki bölümden bana yazabilirsiniz. Hepinize iyi çalışmalar diliyorum.

Google Site Ekle