Subdomain Nedir?

Subdomain Nedir? : Kelime anlamına bakılacak olursa Alt alan adı demektir. Alt alan adı genellikle örnek verecek olursak blog, forum vb yerlerde karşımıza çıkmaktadır. Subdomain amaçlarından biri o domain adresine bağlı fakat dizinleri farklı olmasıdır. İncelemeniz için detaylı bir şekilde aşağıda örneklerini veriyorum.

Subdomain Örneği;

Bunun gibi sayısız örnek verebiliriz. Domain sahibi kim ise alt alan adını ana site içeriklerinden ve diğer oluşturulmuş alt alan adları yazılımlarından bağımsız bir şekilde oluşturulabilir.

Subdomain bir alan adının başına getirilen Web sitesi konuları ile ilişkili alt Web sitesidir. Bir örnek vererek size daha iyi anlatabileceğimi düşünüyorum. araba.com adında bir site düşünün bu sitenin araba tamirini anlatan bir tarifini alt site içinde oluşturmak istiyoruz. Bunun için tamir.araba.com adresine benzer bir adres oluşturulduğunda subdomain – yani alt alan adı oluşturmuş oluyoruz.

Subdomain Nasıl Oluşturulur?

Alt alan adı oluşturmak istiyorsanız. Alan adınızı bağladığınız sunucu firmasının size vermiş olduğu cPanel bilgileriyle giriş yapıp .subdomain seçeneğine tıklayarak gerekli adımları uyguladığını zaman başarıyla ekleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Subdomain ekleme işlemininin sizlere nasıl yapıldığını aşağıda detaylıca belirtiyorum.

  • Sunucunuzun cPanel paneline giriş yapıyoruz.
  • Giriş yaptıktan sonra Domain sekmesinin hemen altında yer alan Subdomains seçeneğine tıklıyoruz.
  • Önümüze gelen sayfa üzerinde kutucuklara dilediğiniz subdomaini ve dosyasını belirterek işlemi sonlandırıyoruz.

Aşağıda bu konuyla ilgili size yardımcı olması için fotoğraflar paylaşıyorum.

Subdomain Ekleme
Subdomain Ekleme

Yukarıdaki butona cPanel üzerindeki domain sekmesinden erişim sağlayabilirsiniz bu butona tıkladıktan sonra açılacak sayfa aşağıdaki gibidir.

Alt Alan Adı Ekleme
Alt Alan Adı Ekleme

Açılan bu sayfa üzerinden aşağıdaki sırasıyla belirttiğim işlemleri yapıyor olacaksınız. Yapılan işlemler belli bir kısıtlama ve bir ölçü çerçevesindedir. Gereksiz kullanımda ve kullanımın yanlış olduğu noktalarda da sistem mutlaka sizi uyarmaktadır.

  • Subdomain : Verilecek subdomain adresinin yazılacağı yer.
  • Domain : Yazılan subdomain adresinin hangi domain üzerinde olacağını belirlemek için kullanılmaktadır.
  • Document Root : Bu bölüme girilecek olan şey subdomain‘in yazılımlarının çalışacağı dosyadır.

Subdomain Ne İşe Yarar?

Subdomain kullanımı her geçen gün daha fazla artmaya başlamıştır. Bunun sebepleri arasında arama motorları yer almaktadır. Örneğin Web sitesinin blog bölümünü ayrı bir subdomain içinde tutulup site içersinden o subdomaine link verilmesi hem arama motorlarında sitenizin değeri yükselme şansız artacaktır.

Web sitesinde subdomain kullanmanın amacı ana Web sitesinden bağımsız çalıştığı için yük bindirme durumu olmayacaktır. Böylelikle de ana Web siteniz daha hızlı çalışmış olacaktır.

Bu konuyla veya daha farklı bir Web konusuyla alakalı sormak istediğiniz tüm soruları aşağıdaki form üzerinden bana yazabilirsiniz. Size mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde geri dönüş yapmaya sağlayacağım. Hepinize iyi çalışmalar diliyorum.

Subdomain Nedir?