WordPress Kategori Ekleme

WordPress Kategori Ekleme : Yazı içeriklerini gruplamak için kullanılan WordPress Kategorileri kendilerine özel kısa tanımlamalar yapabileceğiniz ve özel URL bölümleri olan yazıları kategorize etme özelliğine sahip gruplama aracıdır.

WordPress’in bizlere sunmuş olduğu kusursuz kontrol paneli üzerinde bir çok özellik mevcuttur. Biz bu yazımızda bu özelliklerin çoğunu sizlerle inceleyeceğim ancak bu yazımda sizlere bir yazıya kategori nasıl eklenir?, yeni eklenen kategori nasıl bir yazıyla ilişkilendirilir fotoğraflı örneklerle göreceksiniz.

WordPress Kategori Oluşturma

WordPress kategorisi oluşturmak istediğinizde öncelikle size şundan bahsetmeliyim kategori özelliği yazı için kullanılmaktadır. Yazıları kategorize etmek için kullanılan bir araçtır. Yani kategorileri kullanabilmek için mutlaka yazınızın olması gerekmektedir. Yazı bölümüne gelip kategori seçebilirsiniz.

Kategori oluşturma: Sol menü üzerinden,

Yazılar -> Kategoriler -> (Açılan sayfanın sol bölümü)

Kategori Ekleme
Kategori Ekleme

Eklenen kategorilerin sonradan düzenlenme işlemi aynı şekilde kategori eklediğiniz bölümün sağında yer almaktadır. Siz kategorileri eklediğiniz zaman mevcut kategoriler sağ tarafta liste haline gelmektedir. Düzenlemek veya kontrol etmek istediğiniz kategorinin üzerine tıklayıp düzenleme işlemini yeni açılan sayfa içinde yapabilirsiniz.

WordPress Kategori Ekleme Bölümü
WordPress Kategori Ekleme Bölümü

WordPress Yazılara Kategori Ekleme

Kategoriler eklendikten sonra mevcut kategorilerin yazılara eklenme işlemi vardır. Aslında kategori eklemedeki temel amacımız da budur aslında normal bir sayfa ekleme işlemi yapıyoruz. Aşağıda yazı ekleme işlemi için gerekli adımları yazıyor olacağım. Yazı eklenirken aşağıda fotoğrafı olan sayfanın sağ tarafında kategoriler bölümü olacak bu kategoriler sizin daha önce eklemiş olduğunuz kategorilerdir.

WordPress Eklenmiş Kategoriler
WordPress Eklenmiş Kategoriler

O yazı için birden fazla kategoriyi seçebilir, seçtiğiniz kategoriler için o yazıyı bağlamış olursunuz. Bağlanan yazılar Web sitesinde o kategorinin altında listelenir. Bu şekilde yazılarımızı grup haline getirmiş oluruz.

WordPress Kategori Silme

WordPress üzerinde yazılar için eklemiş olduğunuz kategoriyi kaldırmak istediniz. Bu işlemi yapmak oldukça basit bir işlemdir. Peki nasıl yapıyoruz? Sol menü üzerinden kategoriler sekmesinin içine giriyoruz. Açılan sayfanın sağ tarafında daha önceden eklemiş olduğunuz kategoriler yer almaktadır. Aşağıdaki fotoğraf üzerinde de gördüğünün gibi kategori adının üstüne gelince altında Sil bölümü çıkmaktadır.

Kırmızı sil bölümüne basıldığında kategoriyi silme işlemi yapabilrsiniz.

WordPress Kategori Silme
WordPress Kategori Silme

Kategori işlemleri için aklınıza takılan soruların hepsini aşağıdaki form üzerinden sorabilirsiniz. Hepinize iyi çalışmalar diliyorum.

WordPress Kategori Ekleme