PHP Yazıları Küçük Harf Yapma

PHP Yazıları Küçük Harf Yapma : Bundan bir önceki yazımda sizlere PHP sunucu dilinin öneminden ve bu sunucu dilinin nasıl kullanılabileceğinden bahsetmiştim. Bugün sizlere anlatmak istediğim geçen yazımdaki konuyla çok ilgisi olan bir konudur. PHP kütüphanesinden sizlere “strtolower()” fonksiyonunu detaylı ve örnekli bir şekilde anlatımını yapacağım.

Strtolower() Fonksiyonu Nedir?

PHP kütüphanesinde bulunan doğrudan kullanabileceğiniz bu fonksiyon strtolower ilk parametresine aldığı metinlerinlerin tamamını büyük harf yapar. Bu tamamı küçük harf yapılmış metni dilediğiniz işlemde kullanabilirsiniz. Örneğin veri tabanına yazma veya kullanıcıya bir işlem yaptırırken gösterme vb gibi işlemlerde bu fonksiyonu doğrudan kullanabilirsiniz.

 

Strtolower() Fonksiyonu Nasıl Kullanılır?

Bu fonksiyonun kullanımı diğer fonksiyonlara göre daha basittir. Sebebi ise bünyesinde tek bir parametre barındırmasıdır. Sıra geldi şimdi sizlerle strtolower fonksiyonunu basit bir örneğini göstermeye.

Kod:

<?php
	strtolower($metin);
?>

Yukarıdaki kod çıktı olarak metin değişkenine ne verildiyse o metinlerin tamamını küçük harf yapmaktadır.

Bir diğer örneğe bakalım bu örnekte metinleri küçük harflere çevirip yazdıralım.

Kod:

<?php
	$metin = "BÜTÜN BÜYÜK HARFLERİ KÜÇÜK HARFE ÇEVİR.";
	echo strtolower($metin);
?>

Çıktı:

butun buyuk harfleri kucuk harfe cevir.

Yukardaki kodun amacı tüm karakterleri büyük karakterlerin karşılığı olan küçük karakterlere çevirmek. Bu işlemi yaparken Türkçe karakterleri es geçtiğinden dolayı bu kodu tekrardan Türkçe karakter dil desteği olacak şekilde yeniden yazacağım.

 

PHP Küçük Harfe Çevirme Türkçe Karakter Problemi

Tüm yazılımınızı tamamladınız ve en son test aşamasına geçtiniz bu sizin için bir bitiş noktasıdır. Ancak Web sitenizde bir hata var küçük harfe çevrilmiş yazılarınızın Türkçe karakterlerinde bir problem olduğunu gördünüz bu karakter problemi bir çok kişinin karşılaştığı ve tek bir çözümü olmayan kişiden kişiye değişkenlik gösteren bir problem çözme yöntemi vardır.

Bu yöntemlerden benim bulduğumu sizlerle aşağıda paylaşıyor olacağım.

Kod:

<?php
	$metin 		= "küçük harfleri çevirme.";
	$duzenleyici	= strtr($metin, 'ĞŞIÖÜÇİ', 'ğşıöüçi');
	return strtolower($duzenleyici);
?>

Yukarıdaki yöntem benim bulmuş olduğum yöntemdir. Daha iyisi yapılır mı? tabi ki de yapılır. Sizlere daha yararlı olabilmek için bir çok araştırma yapıp bu araştırmalar sonucunda yapmış olduğum tetkikleri uygulayıp sizlere bir takım kodlar sunuyorum. Değişken içinde arama yapma konumuza da göz atabilirsiniz. Umarım beğenirsiniz. Aşağıdaki bölüme olumlu veya olumsuz yazarsanız çok mutlu olurum. İyi çalışmalar.

PHP Yazıları Küçük Harf Yapma