Değişken içinde arama yapmak

strpos kullanımı

Değişken içinde arama yapmak : Php yazılımı size daha önce bahsettiğim gibi geliştirime mümkün olduğunca açık ve gerçek anlamda web tasarım & yazılım dilleri arasında gelişmişlik seviyesi çok yüksek bir sunucu taraflı dil ailesinde olan bir yazılım dilidir. Bu yazımda da size göstereceği Php kütüphanesinden olan değişken içinde arama yapma işlemi yapmak için kullanılan strpost() fonksiyonudur.

Php dilinin özelliklerinden size her makalede konu olan içeriklerle beraber bahsetmeye devam ediyorum. Bu sefe sizlere Php dilinde üst seviye konulardan olan metin işlemleri hakkında bir konu seçtim. Bu konunun içeriği bir değişkenin içindeki değerleri aratma olduğunu söyleyebilirim.

 

PHP Strpos Nedir?

Temeldeki yaptığı işi, çalışma prensibi kısaca anlatmam gerekirse, amacı bir değişkenin içinde belirttiğiniz parametreye göre arama yapıp bu verdiğiniz parametrenin o değişken içinde olup olmadığını kontrol etmenizi sağlamaktır.

Strpos Fonksiyonun kullanımını ve avantajlarını aşağıda belirtiyor olacağım.

 

Strpos Kullanım Örneği

Php strpos kullanım örneğini aşağıdaki en temel haliyle sizlerle paylaşıyorum.

<?php
	strpos($metin , $aranan);
?>

Yukarıdaki örnekte sizlere strpos fonksiyonunu tanıtmak istedim. Php Strpos fonksiyonu ilk parametresi içinde aranılacak metindir. Sonraki parametresi ise metin değişkeninde aranılan belirtilmiş özelliktir.

Gelin hep beraber aşağıdaki örneği inceleyelim;

Örnek:

<?php
	$metin = "deneme,örnek,çalışma";
	$aranan = ",";
	$aramasonucu = strpos($metin , $aranan);
?>

Aşağıdaki örnek içinde oluşturulmuş metin değişkenin içinde yazılmış yazılar vardır. Bu yazının içinde arama yapmak istediğimiz “,” virgül karakterini bir değişkene yerleştiriyoruz. Strpos fonksiyonuna metin ve aranılan parametrelerini veriyoruz ve arama sonucu değişkeninin içerisine bu bilgiyi yerleştiriyoruz.

Php Karakter Arama Örneği

Karakter arama örneklerinin sonuncusu olarak kontrol mekanizması olan bir değişken içinde karakter arama algoritması yapacağım. Bu kodu sizin için aşağıda paylaşıyor olacağım.

Örnek:

<?php
	$metin = "deneme,örnek,çalışma";
	$aranan = ",";
	$aramasonucu = strpos($metin , $aranan);

	if($aramasonucu == true){
		echo "Aranılan karakter bulundu.";
	}
	else{
		echo "Aranılan karakter mevcut değildir.";
	}
?>

Çıktı:

Aranılan karakter bulundu.

Yukarıdaki kodun çalışma prensibini size aşağıda madde madde açıklayacağım.

  • metin” adında bir değişken oluşturuyoruz. Bu değişkenin içine aranılacak metini giriyoruz.
  • aranan” adında bir değişken oluşturuyoruz. Değişkenin içine metinin içinde aranılacak karakteri veya kelimeleri giriyoruz
  • strpos()” fonksiyonu ilk parametresi olarak metin değişkeni ikinci olarak da aranan değişkenini veriyoruz.
  • Çıkan sonucu aramasonucu değişkeninin içine koyuyoruz.
  • Bir kontrol mekanizması yazarak yukarıdaki örnek de görebilirsiniz true veya false olduğunu kontrol ederek sonuçları bu duruma göre olumlu veya olumsuz şeklinde ekrana bastırıyorum.
Değişken içinde arama yapmak