PHP Substr Nedir?

PHP Substr Nedir? : Substr Php fonksiyonlarının içersindeki faydalı ve kullanışlı fonksiyonlar arasında yer almaktadır. Bu fonksiyonun özelliklerinden sizlere bahsedecek olursak vermiş olduğunuz karakter uzunluğu kadar değişkenin içersindeki karakterleri verir. Değişkenin başından veya sonundan çeşitli yöntemler kullanarak kelimeler veya karakterler alabilirsiniz.

Php Substr Ne için Kullanılır?

Substr kullanımı genellikle kelimelerin ilk başlarının alınması ve stil verilmesi için kullanılmaktadır. Bunun gibi kullanım alanlarında değişiklikler olabilir tabi ki sizin ihtiyaçlarınız doğrultusunda şekil alabilir ve sizler için kullanım kolaylığı sağlayabilir.

Kullanım koşulları ve php kodlarını örnekli olarak aşağıda paylaşacağım ama ondan önce sizlere örnek bir kullanım alanı söylemek istiyorum. Matematik işlemleri yaptırdığım bir Php yazılımında en son 2 karakteri almakta zorluk çekmiştim ancak substr‘nin varlığını öğrendikten sonra kısa bir fonksiyon yazarak bu işi çözmüş oldum.

Genel olarak Php substr fonksiyonun yaptığı işlem bir yazı dizisinin içindeki yazıları belirli bir yazı karakterinden başlayarak diğer belirlenen yazı karakterine kadar karakterleri temizlemektir.

Substr Kullanımı

Substr kullanımı hakkında sizlere aşağıda örnekler yapacağım ve bu örnekleri açıklamalarıyla beraber size sunacağım.

Substr Örnek 1

Örnek:

<?php
	$metin	= 'Substr Deneme Örnekleri';
	$cikti = substr($metin, 0, 8);
	echo $cikti;
?>

Çıktı:

Substr D

Yukarıdaki örnek içinde yaptığımız substr ilk parametresi metin değişkeni 2. parametre soldan kaçıncı karakterden almaya başlayacağını belirtir, 3. parametre ise soldan başlatılan karakter sayısından kaç karakter sağa doğru karakter alınacağını belirlememize yardımcı olur. ve cikti değişkeniyle bu sonucu ekrana bastırıyoruz.

 

Substr Örnek 2

Örnek:

<?php
	$metin	= 'Substr Deneme Örnekleri';
	$cikti = substr($metin, -9, 8);
	echo $cikti;
?>

Yukarıdaki substr kod örneğinde metin değişkeninin son 9 karakterinden başlayıp 8 karakter sağa doğru karakter aldık ve cikti değişkeniyle bunu ekrana yazdırdık.

Çıktı:

Örnekler

Substr Örnek 3

Örnek:

<?php
	$metin	= 'Substr';
	$cikti = substr($metin, 0, 20);
	echo $cikti;
?>

Yukarıda yapmış olduğumuz örnek içindeki kod metin içindeki yazının ilk karakterinden başlayıp 20. karaktere kadar almamızı sağlar. Burada 20 karakter yok dediğinizi duyar gibiyim. Evet, yok. Bulunandan fazla karakter sayısı belirtirseniz de kod çalışmaktadır.

Çıktı:

Substr

 

Substr Örnek 4

Örnek:

<?php
	$metin	= 'Substr Kullanım Örnekleri';
	$cikti = substr($metin, 8, 15);
	echo $cikti;
?>

Bundan önce karakter almayı baştan veya sondan olacak şekilde yapmıştık şimdi ise tam ortadan olacak şekilde yapalım. Yaptığımız örnek içindeki kodda bulunan metin değişkeninin içindeki 8. başlayan karakter itibariyle almaya başlayıp 15. karaktere kadar almayı sürdürüyoruz. Substr Sonucundan elde ettiğimiz sonucu ekrana bastırdığımız zaman aşağıdaki sonucu elde ediyoruz.

Çıktı:

Kullanım

Substr Metin Kısaltma

Örnek:

<?php
	$metin	= 'Substr Deneme Örnekleri';
	if(strlen($metin)>= 18){
		$cikti = substr($metin, 0, 13)."...";
	}
	// else olmayacak eğer zaten metin 18'den küçük ise direk yazdıracağız.
	echo $cikti;
?>

Yukarıdaki örnek içindeki metin değişkenini bir kontrolden geçiriyoruz. Bu kontrol metin uzunluğu 18 karakter‘den uzun mu? Eğer uzun ise metni 13 karakter olacak şekilde kısaltıyoruz ve metnin sonuna … ekliyoruz. Eğer metin 18 karakterden uzun değilde zaten kontrolün içine girmeyecek metin değişkenini otomatik olarak alacaktır.

Çıktı:

Substr Deneme

 

Php hakkında tüm bilmek istediklerinizi sorularını aşağıdaki kutucuğa yazabilir veya iletişim bölümünden bana ulaşabilirsiniz. İyi çalışmalar diliyorum.

PHP Substr Nedir?