PHP Yazıları Büyük Harf Yapma

PHP Yazıları Büyük Harf Yapma : Bu yazımda sizlere daha önce de anlatığım gibi zengin PHP kütüpanesinden bahsediyor olacağım ve Php zengin kütüphanesi içinde bulunan ve çok ama çok büyük bir fonksiyon olmayan ama günlük hayatta PHP kodlarken kullanmamız gereken bir fonksiyonu yani Php yazıları büyük hale çevirme sizlerle paylaşıyor olacağım. Bu fonksiyondan bahsetmeden önce size kullanacağımız ve kullandıktan sonra üzerinde modifikasyonlar yapacağım fonksiyondan sizlere bahsetmek istiyorum.

Tüm yazıların içindeki başlık bölümleri hem kullanıcı hem de Google Seo ve diğer arama motorları için önemli olduğunu artık diğer makalelerim’den biliyor olmanız gerekiyor. Başlığın öneminden bahsetmişken başlıkların tüm harflerinin büyük olması bizim için gerçekten bir önem taşımaktadır. Bu işlemin en önemli amacı Arama motorları sıralamalarında üst sıralar‘da yer almak istememizden kaynaklanıyor.

Veya yazının tümündeki kelimeleri büyük harf yazmak istedik bunu için teker teker yazının içeriğine girip Php yazıyı büyük yaparsak her bir kelime için bu çok fazla vaktimizi alabilir. Bu durumda aşağıdaki üzerinde Türkçe karakter için değişiklik yapacağımız fonksiyonu veriyorum.

Kod:

strtoupper($metin);

Yukarıdaki kodu kısaca anlatacak olursan metin değişkeni parametre olarak verilmiş ve bu değişkenin içindeki tüm metinleri büyük harfe çeviriyor.

PHP Yazıları Büyük Yapma Örnek

Sizlerle daha gelişmiş bir örnek yapmak istiyorum ve bu örneğin kodlarını aşağıda paylaşıyorum.

Kod:

<?php
	$metin="buradaki tüm harfleri büyük harf yapalım.";
	echo strtoupper($metin);
?>

Yukarıdaki örneğin sonucu aşağıdaki gibi olacaktır.

BURADAKI TUM HARFLERI BUYUK HARF YAPALIM.

Php yazıları büyük hale çevirme işlemi her şey yolunda gibi gözüküyor ancak bu örnekte yolunda gitmeyen bir şeyler var. Büyük harf yapılan karakterlerde Türkçe karakter problemimiz var. Bunu düzeltmenin tabi ki de yolları var bunu sizinle hemen alttaki başlıkta paylaşıyor olacağım.

 

PHP strtoupper() Fonksiyonu Türkçe Karakter Problemi (ÇÖZÜLDÜ)

Php yazılım dilinin genel olarak belli başlı problemleri sürekli olmaktadır. Bunlar için gerek genel kabul görmüş çözümler vardır gerekse kişisel özel çözümler üretiriz. Bizde Türkçe karakter büyütme konusu için çoğu kişinin yaşadığı bu probleme bir son vermek için araştırmalarım ve üzerinde çalışmam sonucunda bir başarılı sonuca ulaştım. Aşağıda sizlerle kod bölümünde paylaşıyor olacağım.

Kod:

<?php
	$metin 		= "küçük harfleri çevirme.";
	$duzenleyici	= strtr($metin, 'ğşıöüçi', 'ĞŞIÖÜÇİ');
	return strtoupper($duzenleyici);
?>

İnceleme:

Kodu incelediğimizde çok fazla bir işlem uygulamadığımızı göreceksiniz ancak iyi bir programcı işlemleri mümkün olduğunca kısa işlemlerle çözmeye çalışır. Yukarıdaki kodda strtr() fonksiyonuyla küçük Türkçe karakterleri Büyük Türkçe Karakterlere dönüştürüyoruz ve bütün problemimiz ortadan kalkmış oluyor.

PHP Yazıları Büyük Harf Yapma