Php Karakter Silme

Php Karakter Silme : Php Web yazılım dilinde karakter silme işlemi oldukça basit bir işlem ile yapılmaktadır. Bu yazımda sizlere bir makale içindeki belirli karakterleri silme işlemini hangi fonksiyon ile yapılacağını örnekli bir şekilde göstereceğim. İster karakter olsun ister bir kelime olsun fonksiyonda tanımlanan karakter temizleme dizisi içindeki tüm tanımladığınız kelime veya karakterleri silme işlemini yapabiliyor olacaksınız.

Php üzerinde karakter silme diğer ismiyle temizleme işlemini yapmanızı mümkün kılan fonksiyon str_replace() adı verilen ve 3 parametreden oluşan fonksiyondur. Str Replace fonksiyonunun 3 parametresinin ne olduğunu sırasıyla sizlere aşağıda yazıyorum.

  1. Silinecek veya temizlenecek kelime veya karakter.
  2. Sileceğiniz karakter yerine ne yerleştireceğiniz.
  3. Kelime dizisini yazacağımız parametre.

Php Karakter Silme Örneği

Php karakter silme örneğini sizlerle bir kaç örneğini yapmak istiyorum. Temelde bu silme işleminin nasıl yapıldığını sizlere anlatmak istiyorum; Karakterlerin veya kelimelerin silinmesi var olan kelimelerin yerine boşluk karakteriyle değiştirilmesi ile yapılmaktadır. Yani seçeceğiniz karakterleri boşluk ile değiştirirseniz. İstediğiniz karakterler silinmiş olacaktır.

Aşağıdaki karakter silme örneğine göz atalım;

Kod:

<?php
	$yazi_dizisi = "aaa bbb ccc ddd";
	echo str_replace("a", " ", $yazi_dizisi);
	// bbb ccc ddd
?>

Açıklama: Yukarıdaki örnekte yapmış olduğumuz gibi yazının içindeki içindeki “a” karakterini tüm yazıdan temizleme yapıp ekrana bastırma işlemi yapıyoruz.

Php Kelime Temizleme

Php kelime dizisi temizleme işlemi yapmak için array yani dizi kullanmamız gerekmektedir. Örneğin bu kelime için bu kelime kullanılsın demek için dizi(array) kullanılır. Bir dizinin içinde aranan kelimeler diğer dizinin içinde o kelimelere karşılık gelen değişecek kelimeler yer almaktadır. Bu sayede yazı dizisi olarak belirtilen değişken içindeki kelimeler kolayca temizlenir veya değiştirilebilir.

Kod:

<?php
$yazi_dizisi  = "Sağlıklı besin olarak her gün pizza ve hamburger yemeliyiz.";

$var_olan  = array("pizza", "hamburger");
$degisecek = array("salata", "sebze");

echo str_replace($var_olan, $degisecek, $yazi_dizisi);

Açıklama: Yazı dizisinin olduğu değişken içindeki kelimeleri değiştirme işlemi yapıyoruz. Ancak birden fazla değiştirilmesi gereken kelime olduğu için array(dizi) içine yerleştirip str_replace fonksiyonuna tanımlamış bulunmaktayız. Bu sayede dizi içindeki kelimeler yazı dizisinin içindeki eşleşen kelimelerle değişecektir.

Normal : Sağlıklı besin olarak her gün pizza ve hamburger yemeliyiz.

Değişen : Sağlıklı besin olarak her gün salata ve sebze yemeliyiz.

En son çıktı yukarıdaki değişen bölümündeki gibi olacaktır. Web tasarım veya Php konuları hakkındaki aklınıza takılan tüm soruları aşağıdaki form üzerinden veya iletişim formu üzerinden bize aktarabilirsiniz. Size en kısa süre içinde geri dönüş sağlamaya çalışacağız. Hepinize iyi çalışmalar.

Php Karakter Silme