PHP Html Karakter Temizleme

PHP Html Karakter Temizleme : Değişkenin içindeki tüm Html Etiketlerini temizlemek için kullanılan PHP Strip_Tags Fonksiyonundan sizlere bahsedeceğim. Bu fonksiyonun temel amacı değişkenin içindeki Html etiketlerini temizlemek için kullanılmaktadır. Bu Php fonksiyon kullanım alanlarını aşağıda maddeler halinde sizlere veriyor olacağım ve bununla alakalı örnekleri de yapıp sizlerle paylaşıyor olacağım.

Php içinde bulunan değişkenler ve diğer oluşturulmuş veri tiplerinin içinde Html veriler olabilir bunların temizlenmesi için Php üzerinde temel bir fonksiyon üretilmiştir. Bu fonksiyon Strip_Tags() adında ve ayrıca verilen verinin doğrudan Html parametrelerini temizleyen bir Php fonksiyonudur. Php kütüphanesi ile gelen bu Html etiket temizleme fonksiyonunu projelerinizde kullanabilir ve verim alabilirsiniz.

PHP Html Etiket Temizleme
PHP Html Etiket Temizleme

PHP Strip_Tags() Kullanım Alanları

PHP Strip_Tags kullanımı alanlarını aşağıda size maddeler halinde belirtiyorum.

  • Veritabanından gelen verilerin yazdırılırken Html etiketlerinin temizlenmesi.
  • Form üzeriden gelen verilerin Html etiketlerinin temizlenmesi.
  • Listeleme işlemlerini yaparken sıralı açıklamaların Html etiketlerinin temizlenmesi.

Bunun gibi vb kullanım alanına sahip olan strip_tags fonksinu‘nu kolaylıkla projeniz için içinde kullanabilirsiniz. Php projenizde kullanacağınız bu fonksiyon aşırı kullanım yapılmazsa sistemi yavaşlatmaz.

Php Strip_Tags() Kullanımı

Php kodlarınız arasında kolaylıkla kullanabileceğiniz bu fonksiyonun sizlere nasıl kullanıldığı hakkında örnekler yapıp bilgiler vereceğim. Html kodları değişken içinden temizlemek veya her hangi bir yerden gelen verilerin etiketlerini kaldırıp bir başka yerde kullanmak için aşağıdaki örneklere göz atabilirsiniz.

Not: Bu yöntemle kolaylıkla Html kodlardan ayıklayıp temizleyebilirsiniz. Ayrıca bu yöntem karmaşık olmamasına karşın oldukça basit kullanım özelliğine sahiptir.

Örnek:

$yazi = "<a href='https://webcesi.com'>Sadece Bu Yazıları Almak İstiyorum.</a>";

echo strip_tags($yazi);

Açıklama: Yazı adındaki değişkenin içinde link etiketi yazdım ve link etiketinin içine “Sadece Bu Yazıları Almak İstiyorum.” yazdım. Bu yazıları değişken içinden Html kodu olmadan almak için yukarıdaki örnekte gördüğünüz gibi strip_tags fonksiyonunu uygulamadaki gibi kullandım.

Etiket Seçerek Silme

Silme Dışında bırakmak istediğiniz Html etiketlerini de strip_tags fonksiyonun 2. parametresine yazarak işlemi gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Örneğin değişken içinde yer alan etiketleri kaldırmak istiyorsunuz ama sadece Html a etiketini kaldırmadan işlem yapmamız gerekiyor. Aşağıdaki örnek içinde bu verdiğim örneğin koda dökülmüş halini inceleyebilirsiniz.

Örnek:

$yazi = '<div>Deneme paragrafı.</div><a href="link">Başka bir metin</a>';

echo strip_tags($metin, '<a>');

Açıklama: Yukarıdaki yaptığım örnek içinde Html kodları temizleniyor ancak sadece a etiketleri kalıyor. Projeniz içinde size en uygun noktada dilediğiniz gibi kolaylıkla Php platformu üzerinde kullanabilirsiniz.

Php ve Web tasarım ile ilgili tüm merak ettiğiniz soruları aşağıdaki form üzerinden bana sorabilirsiniz. Sizlere en yakın zaman içinde cevap vermeye elimden geldiğince çalışacağım. Hepinize iyi çalışmalar diliyorum.

PHP Html Karakter Temizleme