PHP Session Kullanımı

PHP Session Kullanımı : PHP yazılım dilinin bizlere sunmuş olduğu bir fonksiyondan bu makale içinde sizlere bahsedeceğim. PHP Session genel kullanımı olarak ve en yaygın kullanım şekli olan oturum yönetimi için kullanılmaktadır. Oturum yöntemlerinde kullanılmasının nedeni ise yapısının buna müsait olmasıdır. Şöyle ki Session‘u bir değişken gibi düşünebilirsiniz ancak değişkenden farkı bir oturumunun olasıdır.

Daha açık bir şekilde belirtecek olursam; Kontrol paneli içinde geçerli koşulları yerine getirdiğinde o bilgisayar üzerindeki tarayıcılar session haklarına erişim yapmış olursunuz. Yani kontrol paneli üzerinden kullanıcı adı ve parola girildiğinde eğer doğru ise session içerideki ayar.php ye erişim izni vermektedir.

Php session kullanımı genel anlamda şu şekildedir, Web sitesinin bir alanına sadece bazı kişiler erişebilsin gibi istekleri karşılamak için kullanılmaktadır. Session ile üretilen verilerin belirli bir süresi olmaktadır. Bu belirlenen süreyi aştığı zaman üretilen session’lar işlevini yitirir.

Her hangi bir kişi ayar.php sayfasına erişemezken session‘da haklara sahip kullanıcı bu sayfaya erişebilir.

PHP Session Örnek Kullanımları
PHP Session Örnek Kullanımları

PHP Session Neden Kullanılır?

Kontrol paneli yaparken ve buna benzer uygulamaları oluştururken kullanılan PHP Session size oturum hakkı tanımaktadır. Dışarıdan birisinin giremediği o sayfa üzerinde güvenliğin olmasını istediğiniz sayfayı dışarıya korunaklı yapmak için kullanılır.

Örneğin; Web sitesinizin değiştirilebilmesi için kullanılan bir kontrol paneline sahipsiniz. Dışarıdan insanların bu kontrol panelinize erişimini ister misiniz? tabii ki de istemezsiniz. Bunun için sadece sizin olmasını sağlayan bir PHP aracı geliştirilmiştir. Bunun adı da session olarak geçmektedir.

PHP Session Örnekleri

Bu örneklerinde sizlere bir session nasıl oluşturulur ve kullanılmadan önce nelerin yapılması gerektiğini aşağıda kodlarıyla beraber vereceğim.

Not: Session kullanmak istediğiniz sayfa üzerinde ilk olarak sayfa yüklenmeden önce session_start fonksiyonunu başlatmanız gerekmektedir.

session_start();

Yukarıdaki kodu kullanmadan session kullanımına başlamanızı kesinlikle önermiyorum. Kodlarınız kesin çalışmayacaktır. Çalışsa bile değişik platformlar üzerinde uygunluk göstermeyecektir.

Örnek;

$_SESSION["kullanici_ad"] = "Murat";
$_SESSION["kullanici_soyad"] = "Selami";

PHP Session Array Kullanımı

Session içinde saklamak istediğiniz veri PHP Array ise kolaylıkla kullanabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki örneğe göz atmanız yeterli olaraktır. Bu örnek üzerinden diğer Array bilgilerinizle nihai sonuca ulaşacağınızı düşünüyorum.

Örnek:

$_SESSION["kullanici_hobileri"] = array("araba kullanma","kitap okuma","yüzme");
$_SESSION["kullanici_sepet"] = array("kitap","oyun konsolu");

Açıklama: Session içine array tanımlamayarak çalışmanızı tamamlayabilirsiniz.

PHP Session Sonlandırma

Sayfa içinde Session kullanımını işleleriniz bittiğinde sonlandırmanız gerekmektedir. Bunu şöyle düşünebilirsiniz. Kullanıcının kontrol paneli içindeki işleri tamamlandı ve sistemden çıkış yapacak. Bunun için aşağıda yazdığımız kodu kullanmanız yeterli olacaktır.

Örnek:

session_destroy();

PHP Session hakkında veya her hangi bir Web Tasarım konusu hakkında sormak istediğiniz konular için aşağıdaki form üzerinden bana ulaşabilirsiniz. Mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde geri dönüş sağlamaya çalışacağım. Hepinize iyi çalışmalar.

PHP Session Kullanımı