PHP Nasıl Öğrenilir?

PHP Nasıl Öğrenilir? : PHP içinde bir çok gelişmiş kodları barındıran zengin bir yazılım dilidir. Bu yazılım dili Web sitesi yapımında kullanılmaktadır. PHP Web sitesi yaparken site içeriğini dinamikleştirmek için kullanılmaktadır. Daha basit bir şekilde açıklayacak olursam Html içinde kullanılan verilerin veritabanı içinden getirme ve bunun gibi bir çok içerik işlemini hızlandırmak için kullanılır.

PHP özelliklerini ve nasıl öğrenebileceğinizi mümkün olduğu kadar sizinle paylaşmaya çalışacağım. PHP öğrenmeye başlarken mutlaka sizi destekleyecek bir PHP yazılım dilini bilen bir arkadaşınız veya öğretmeninizle öğrenmeye başlamanızı tavsiye ederim.

PHP Öğrenmek İstiyorum
PHP Öğrenmek İstiyorum

PHP Öğrenirken Nelere Dikkat Etmeliyim?

PHP dilini öğrenirken öncelikle programlama mantığını gerçek anlamda öğrenmiş olmanız gerekmektedir. Bunun yanında da yanınızda bulunduracağınız sizin tercihinize kalmış bu konuyla alakalı bir kitap almanız gerekmektedir.

Sizlere PHP dilini öğrenirken nelere dikkat etmeniz veya neler yapmanız gerektiğini tecrübelerime dayanarak aşağıda listelemek istiyorum.

 • Programlama mantığını gerçek anlamda özümsemiş olmanız gerekmektedir.
  • Algoritma kurma
  • Döngüler
  • Karar Mekanizmaları
  • Fonksiyon Kullanımı
 • Temiz ve amacına uygun işlevsel kısa kodlar yazmak gerekir.
 • Kaynaklarınızın güvenilir olması gerekir.
 • HTML bilginizin gerçek anlamda iyi olması gerekmektedir. Aksi taktirde PHP ile Web sitesi yapımı konusunda profesyonel olmanız zor olacaktır.
 • PHP kodu yazarken mutlaka ileriye dönük daha sonradan da kullanılırken olabilecek olasılıklarını da planlayıp programlamak.

Not: HTML kodu hakkında neredeyse bilmediğiniz konu olmamalıdır. İyi bir Web sitesi yapmak istiyorsanız mutlaka HTML bilginizin yüksek olması gerekir.

PHP Veritabanı Yönetimi

PHP içinde veritabanı’na doğrudan bağlantı seçeneğinizin olduğu bir içerik sistemidir. Veritabanı içine içerikleri yazabilir, değiştirebilir ve daha sonradan gerekli veritabanı sorgusunu yazarak içeriğinizi Web sitenize çağırabilirsiniz.

PHP Nedir?

PHP, açılımı HyperText Preprocessor olan kendi içinde barındığı bir çok fonksiyon ve zengin içeriği ile sunucu taraflı çalışan HTML ile birlikte kullanılabilen bir server dilidir.

HTML Nedir?

HTML, açılımı HyperText Markup Language Platform fark etmeksizin tüm sunucu dilleri üzerinde çalışan ve kendi içersinde sunucu dillerinden  de bağımsız olarak çalışabilen bir tarayıcı dilidir.

 

Bu konu veya daha farklı Web konuları hakkında aşağıdaki form üzerinden sorularınızı bana yönlendirebilirsiniz. Hepinize iyi çalışmalar diliyorum.

PHP Nasıl Öğrenilir?