HTML Açılımı Nedir?

HTML Açılımı Nedir? : HTML dilinin açılımı “HyperText Markup Language” olarak geçmektedir. Türkçesi de standart metin işaretleme dilidir. Web sitesi yapımı için kullanılmakta olan bu dil üzerinde dilediğiniz hayal gücünüze göre tasarımla yapılabilir ve tüm hepsine belli bir standartlar içinde uyumluluk göstermektedir.

Yeni versiyonu çıkan HTML‘in üzerine yeni bir çok özellik eklenerek XHTML adı verilen açılımı ise “Extensible HyperText Markup Language” olan Türkçe isim karşılığı da Geliştirilebilir Büyütülmüş Metin İşaretleme Dili olarak piyasaya sürülmüştür.

HTML Açılımı Nedir?
HTML Açılımı Nedir?

HTML dilinin hepimizin ortak faydalanabileceği çok zengin ve geniş bir kütüphanesi bulunmaktadır. Bu kütüphane içindeki verileri tüm Web tarayıcıları üzerinde rahatlıkla kurallarına uygun bir şekilde kullanabilirsiniz. HTML dilini tüm dinamik sunucu dillerinde de kullanabilirsiniz. Bundan da HTML Web tasarım dilinin evrensel olduğunu rahatlıkla görebilmekteyiz.

 

HTML Dilinin Kullanım Alanları

Html dilinin kullanım alanları oldukça genişletilmiş olup neredeyse tüm sunucu dillerinde kullanılabilme esnekliğine sahiptir. Aşağıda liste halinde sıralayaceğim HTML kullanım alanlarına göz atabilir projeniz içinde kullanmayı düşünüyorsanız bilgi sahibi olmuş olursunuz.

 • PHP Sunucu Taraflı Linux Destekli Yazılım Dili
 • ASPX Sunucu Taraflı Microsoft Destekli Yazılım Dili
 • Diğer tüm sunucu dilleri içersinde HTML Web dilini kullanabilir ve tüm özelliklerinden de faydalanabilirsiniz.

Web Tasarım Yaparken En Çok Kullanılan HTML Etiketleri

Web tasarım esnasında kullanılan bir çok Html etiketi vardır. Bunların içinde en yaygın olanları seçip sizlerle paylaşmak istiyorum. Web sitesi yapmaya başlarken en sık karşılaşacağınız etiketleri aşağıda açıklamalarıyla birlikle belirtiyorum.

 • <a> Etiketi : Link verme işlemi için kullanılır.
 • <div> Etiketi : Web sitesi üzerinde belirli bir alan oluşturup o alan içinde diğer HTML objelerini bir arada tutmak için kullanılır.
 • <ul> <li> Etiketleri : Bu etiketler listeleme yapmak için kullanılmaktadır.
 • <form> Etiketi : Form ögelerinin kullanılması için ve formun gönderilmesi için kullanılır.
 • <br /> Etiketi : Yazı satırının bir alta taşınması için kullanılır.
 • <span> Etiketi : Her hangi bir yazı içinde sadece yazının bir kısmının stilini değiştirmek istiyorsanız kullanmanız gereken etikettir.
 • <body> Etiketi : Web sitesinde görünecek tüm HTML nesneleri bu etiket içine yazmalısınız.
 • <head> Etiketi : Web sitesinin tanımlarının olduğu alandır. Bu alana Web sitesiyle alakalı bilgiler girebilirsiniz.

Bu yazı hakkında ve diğer Web konuları hakkında tüm bilmek veya sormak istediklerinizi aşağıdaki form üzerinden bana sorabilirsiniz. Herkese iyi çalışmalar diliyorum.

HTML Açılımı