Php Karakter Sayısı Bulma

Karakter Sayacı ve Kelime Sayısı
Karakter Sayacı ve Kelime Sayısı

Php Karakter Sayısı Bulma : Php projelerinde yapılması gereken işlemler arasında bir değişken içinden karakter sayısını saymak olabilir ve bunun için Php fonksiyonlarında bulunan karakter sayfa işlemini yapan bir fonksiyon hali hazırda mevcuttur. Değişken içindeki karakter sayısını bulmak için Php içinde hazır bulunan strlen fonksiyonu kullanılmaktadır. Kendinize özel bir fonksiyon da oluşturabilirsiniz bu sizin projenize bağlı olarak değişebilir.

Karakter saymadaki genel amaç bir ismin kaç karakter olduğu veya bir yazı dizisinin kaç karakter olduğunu hesaplamaktır. Değişken içindeki karakter sayısına göre işlemleri yapmanız gerekebilir. Burada da devreye Php içinde bulunan strlen() fonksiyonu devreye girecektir. Bu konuyla ilgili örnekleri bir kaç şekilde yapıp sizlere sunacağım.

Karakter Sayacı

Web dünyasında yeni hizmete açılan Karakter sayacıToplam karakter Saysı Bulma, Boşluk Sayısı Bulma, Kelime Sayısı Bulma, Satır Sayısı Bulma işlemlerini sorunsuz bir şekilde yapmaktadır ve oldukça hızlı bir şekilde çalışmaktadır.

Karakter sayacına ulaşmak için bu linke tıklayabilirsiniz : Karakter Sayacı

Karakter Sayacı
Karakter Sayacı

Php Karakter Sayısı Nasıl Bulunur?

Karakter sayısının bulunması Php içinde strlen kullanımı oldukça basit bir işlemdir. İlk duyulduğu zaman kulağa karmaşık bir işlemmiş gibi gelebilir ama bu işlemlerin tamamını tek bir fonksiyon içinde yapabilir ve projenizin ilgili bölümünde kullanabilirsiniz. Peki strlen fonksiyonunu nasıl kullanabilirim.

Not: Strlen fonksiyonu değişken içinde bulunan tüm karakterleri sayar. Boşluk karakteri de dahil. Bunun örneğini aşağıdaki örnekte göreceksiniz.

Kod:

<?php
	$degisken = "Webcesi Web Tasarım";
	$karakter_sayisi = strlen($degisken);

	echo "Değişken içinde bulunan karakter sayısı: ".$karakter_sayisi; //20
?>

Açıklama: Değişken içine yazı karakterlerini yazdık hemen ardından bu karakterlerin bulunduğu değişkeni Strlen php fonksiyonu içine yerleştirdik. Strlen fonksiyonundan dönen değeri karakter_sayisi değişkenine aktardık ve son olarak ekrana karakter sayısını yazdırdık.

Ekran Çıktısı: Değişken içinde bulunan karakter sayısı: 20

Karakter Sayısı Nasıl Bulunur?

Php içinde karakter sayısı bulmak için bir diğer örnek yapıp sizinle paylaşacağım. Kullanacağım fonksiyon aynı olacak ama bu sefer farklı bir stilde örnek yapacağım. Yapacağım örneğin içeriğinden sizlere biraz bahsedeyim, değişken içinde bulunan karakter dizisindeki boşluk karakterlerini temizleyip kaç karakter olduğunu hesaplayan bir kod yazacağım.

Boşluk Karakteri Olmadan Karakter Sayısını Bulma Örneği

Kod:

<?php
	$degisken = "Webcesi Web Tasarım";
	$karakter_sayisi = strlen(str_replace(" ","",$degisken));

	echo "Boşluk olmadan karakter sayısı: ".$karakter_sayisi; //18
?>

Açıklama: Bu örneğimizde boşluk karakterlerini Php str_replace fonksiyonu ile temizleyip karakter sayısını bulduk.

Ekran Çıktısı: Boşluk olmadan karakter sayısı: 18

 

Web tasarım ve Php hakkında merak ettiğiniz tüm soruları aşağıdaki form üzerinden veya iletişim sayfamızdan bize yönlendirebilirsiniz. Sizlere en kısa süre içinde cevap vermeye çalışacağım. Hepinize iyi çalışmalar diliyorum.

Php Karakter Sayısı Bulma