404 Hata Sayfası Nedir?

404 Hata Sayfası Nedir? : 404 sayfa hatası bir Web Sitesinde açılmayan, bozuk bir url(link) durumunda ve daha önce mevcut olan ve sonradan silinen sayfalar için yönlendirme sayfası olarak tanımlanmıştır. Bu sayfanın özelliği sadece uyarıcı olmasıdır. Web sitesinin belli bir sayfasının açılmadığını veya olmadığını sizlere bildirmek için oluşturulmuşlardır. Daha önceden sakladığınız bir linki açmaya kalktığınız zaman da bu 404 hatası ile karşılaşabilirsiniz.

Bunun bir çok sebebi ve bu tarz sayfa açılmama hataları olduğunda kullanıcıların önüne 404 hata sayfasını getirmek için nasıl bir yöntem izlemek gerektiğini adım adım sizlere aşağıda örnekli bir şekilde anlatacağım.

404 Hata Sayfası Neden Olur?

404 Hata Sayfası Çözümü
404 Hata Sayfası Çözümü

404 hata sayfası olmasının nedenlerini sizlere aşağıda maddeler halinde sıralamadan önce bu sayfanın neden çıktığının mantığından sizlere bahsedeyim. Şöyle ki bir sayfanın Web sitesinden silinmesi, Url adresinin değiştirilmesi sonucunda bu hatayı alırsınız. Diğer hata kaynaklanma nedenlerini de sizlerle paylaşıyorum.

  • Web sitesinden sayfanın kaldırılması
  • Url adresinin değiştirilmesi veya bozuk Url yapısına sahip olması
  • Web sitesi yazılım dosyalarının sunucu üzerinde başka bir klasöre taşınması
  • Bir sayfadan başka bir sayfaya yönlendirilmesi
  • (Url)Link üzerinde Türkçe karakter kullanılması
  • Sitenize koyduğunuz bir bağlantının silinmiş olması

gibi ve daha fazla nedenlerden ötürü Web siteniz içinde 404 hata sayfası ile karşılaşmanız mümkündür.

404 Hata Sayfası Nasıl Düzeltilir?

404 hata sayfasının düzeltilme işlemi aslında oldukça basittir. Hata olan Web sitesinin sizin olduğunu düşünürsek bir 404 hata sayfası aldığınız sayfa için tekrardan Web sitesi içinden silinmiş sayfa tespit edilip oluşturulması sağlanırsa hata sayfası tekrardan çıkamayacaktır.

Bunun dışında yapılabilecek en doğru durumlardan biri açılmayan sayfaları .htaccess özel link yönetim sayfası ile açılmayan hata alınan sayfaları hata404.php sayfasına yönlendirebilirsiniz.

Diğer bir seçenek de Web siteniz içinde doğrudan Php, Html veya jQuery kodları ile doğrudan hata404.php sayfasına yönlendirebilirsiniz. Çözüm yöntemlerini aşağıda sizlere sıralıyorum.

.htaccess Dosyası ile Çözme Kodu

.htaccess dosyası oluşturup Web sitenizin kök dizinine taşıyın. (Genellikle .htaccess dosyaları kök dizinde olur ama siz yinede sunucu yöneticisine danışın.)

ErrorDocument 404 /hata404.php

Html Sayfasında Yönlendirme

Bu kodu head etiketi içinde kullanılması gerekir.

<head>
	<meta http-equiv="refresh" content="3;URL='/hata404.php'" />
</head>

 

404 Hata Sayfası Nedir?