HTML Yönlendirme

HTML Yönlendirme : Mevcut açılmış olan sayfadan bir başka Url Adresine yönlendirme işlemi yapmak için kullanılır. Bu işlemi yapmakta bir çok amaç olabilir bu amaçları sizlerle paylaşacağım ama ondan önce HTML yönlendirmeyle alakalı bilgileri sizle paylaşmak istiyorum.

HTML sayfa yönlendirmesi saniye bazlı olmaktadır. Dilediğiniz kadar saniyeyi parametre olarak yazıp işlemlerinize devam edebilir yönlendirme işlemini tamamlayabilirsiniz. Bu kodun kullanımı <head> etiketi içinde olmaktadır ve oldukça basit bir yazımı vardır.

HTML Yönlendirme Kodu

HTML Yönlendirme kodu bir çok siteye yönlendirme yapmanızı sağlayan ve bunun yanında belirli bir süre sonra sizi başka bir sayfaya yönlendirme işlemi sağlayan bir koddur. Bu kodu aşağıda açıklamalarıyla birlikte sizlerle paylaşıyorum.

Yönlendirme kodu ile karşılaşma ihtimaliniz olan bir çok hatayı engellemiş olursunuz. Aşağıdaki yönlendirme yöntemi neredeyse Sitelerde en doğru çalışan yönlendirme yöntemidir.

Kod:

<head>
	<meta http-equiv="refresh" content="3;URL='https://webcesi.com/'" />
</head>

Açıklama: Yukarıdaki örnekte yaptığım gibi HEAD etiketleri içinde HTML Yönlentirme Kodunu yazdık sizlerle beraber bu kodun parametrelerine bakalım.

  • http-equiv=”refresh” : 1. parametrenin anlamı mevcut pencerede belirtilen url adresi ile sayfayı yenile.
  • content :  3 diye belirttiğimiz saniye demektir. URL denilen bölüm ise web sitesinin başında http veya https olarak yazacağınız bölümdür.

 

HTML Yönlendirme Kodu Ne İşe Yarar?

Bu kodun kullanım alanları çok geniş olmakla beraber çok kısıtlı işlemler içinde kullanabilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğim gibi açılmış mevcut sayfa üzerinde başka bir sayfaya yönlendirme işlemi için kullanılmaktadır. Aynı şekilde bozuk veya yönlendirme yapmanız gereken iç sayfa linkini bulunmaktadır bunun için de aynı kodu kullanıp çalışmanıza devam edebilirsiniz.

  • İç sayfa yönlendirmesi
  • Dış site bağlantıları
  • Süreli iç site bağlantısı
  • Süreli dış site bağlantıları

301 Sayfa Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

Bu konuda insanlara bir hayli karışık gelen bir konudur ancak bunun anlamı sayfa içinde bozuk bir linkin başka bir çalışan sayfaya yönlendirme işlemine verilen bir nevi kod adıdır. Sayfa yönlendirme bu işlemi gerçekleştirmek için sayfanın başında kod olarak belirttiğim yerden kodu alıp kullanarak 301 sayfa yönlendirmesini tamamlayabilirsiniz.

Aynı zamanda .htaccess kodları içinde buraya tıklayıp konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Yönlendirme, sayfalama vb arama motorları hakkında bilgileri içinde barındırmaktadır.

Arkadaşlar hepinize iyi çalışmalar diliyorum. Sorunuz veya aklınıza takılan bir nokta olduğunda mutlaka aşağıdaki formdan bana ulaşabilirsiniz.

HTML Yönlendirme