HTML Yazı Ortalama

HTML Yazı Ortalama : HTML ortalama kodu site içindeki komutun kullanıldığı yerde yazıyı ortalamak için kullanılır. Bu yazımızda sizlerle Web sitesi tasarımı sırasında kullanılan en çok komutlardan biri yazı ortalamadır. Sizlere aşağıda örnekli bir şekilde yazı ortalama işleminin nasıl yapıldığını göstereceğim. Sitede yazı ortalama bunun yanı sıra ne işe yaradığını ve kaç çeşit yazı ortalama stili olduğunu size anlatmaya çalışacağım.

Bu yazımızda HTML içinde bir yazının bir nesnenin içindeyken o nesneye göre nasıl ortalı biçimde olacağını göstereceğim. HTML kodlarında yazı ortalama işlemleri oldukça basit bir işlemdir. Bu yapılan işlemin bir kaç yöntemi vardır. Aşağıda yazı ortalama stillerini listeliyorum.

  • HTML Center Etiketi
  • CSS Kullanarak Yazı Ortalama
  • Etiket İçi Stil Kullanarak Yazı Ortalama
HTML Ortalı Yazı Yazma
HTML Ortalı Yazı Yazma

HTML Center Etiketi

Center etiketi bir yazının ortalanması için kullanılmaktadır. Yazının ortalandığı bir alan içinde yazı stilini kullanana bağlı olmakla beraber site içinde yazı güzel durabilir ancak bu her yazının ortalandığında uyumlu ve güzel duracağı anlamına gelmez. Genel anlamda işe yarayan spesifik(özel) bir etikettir. Amacına uygun çalışır ve yazının ortalanmasını sağlar. Aşağıda Center etiketinin kod örneğini belirtiyorum.

Kod:

<center>Bu yazı site içinde center etiketi ile ortalanmıştır.</center>

Açıklama: Görüldüğü gibi kod kullanımı oldukça kolaydır. Center etiketi içine yazılmış kodları ile yazı sitede ortalı olmaktadır.

CSS Kullanarak Yazı Ortalama

CSS Etiketi kullanarak yazı ortalamanız mümkündür. Bu işlem için daha önceden açılmış stil CSS(style.css) dosyanızın içine bir Class veya ID oluşturup HTML bölümünde tanımlamanız gerekmektedir. Aşağıda detaylı örneğini inlemeniz taktirde sitenizde kullanabilirsiniz.

CSS Kodu (style.css):

.paragraf{
	text-align:center;
}
#yazi{
	text-align:center;
}

HTML Kodu:

<p class="paragraf">Bu yazı ortalanmıştır.</p>

<p id="yazi">Bu yazı ortalanmıştır.</p>

Açıklama: CSS kodunda yazılmış 2 adet tanım vardır nokta ile başlayan CLASS kare ile başlayan ise ID demektir. Bu tanımları HTML Kodu içinde kullanmış ve 2 ayrı ortalama örneği yapmış olmaktayım.

 

Etiket İçi Stil Kullanarak Yazı Ortalama

Bu yöntem HTML içindeki etiketler üzerinde stil bölümü açarak etiket içinde stil girmeye denmektedir. Bu olayın avantajı hızlı yapılması ve amacına hizmet etmesidir. Dez avantajı ise arama motorları maalesef etiket içi stil girilmesini uygun görmemektedir. Aşağıdaki örnekte etiketi içinde yazı ortalamayı gösteriyorum.

Kod:

<p style="text-align:center;">Bu yazı ortalıdır.</p>

Açıklama: Yazı etiket içinde ortalı bir şekildedir. Css içinde yazacağımız kodu etiket içinde yazmış bulunmaktayım.

 

Bu konu veya daha farklı bir konu hakkında aşağıdaki formu doldurarak Web Tasarım hakkında dilediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Mümkün olduğunca hızlı bir şekilde sizlere yanıt vermeye çalışacağım. Hepinize iyi çalışmalar diliyorum.

HTML Yazı Ortalama