HTML Yazı Rengi

HTML Yazı Rengi : Web tasarım yaparken sitesinin içine yazılar yazarız. Bu yazıların büyüklükleri ve farklılık gösteren özellikler vardır. Bu özellikler yazının nerede olduğunu belirten özelliklerdir. Aşağıda belirteceğim özellikler yazının nerede olması gerektiğini ve hangi renk hangi büyüklükte olması gerektiği hakkında sizlere fikir uyandıracaktır.

  • Başlık yazıları
  • İçerik yazıları
  • Linkler

Bu bölümde özellikle üstünde duracağım konu içerik ve başlık yazılarının özellikleri yani yazının rengi ve boyutu olacaktır. Aşağıdaki bölümde uygulamalı olarak yazı fontlarının renkleri nasıl değiştirilir göreceğiz. Html içinde tüm nesne ve arka plan özelliği olarak renk vermek için aşağıdaki css stil kodlarından her hangi bir tanesini kullanabilirsiniz.

HTML Yazı Rengi Değiştirme
HTML Yazı Rengi Değiştirme

Html Renk Kodları

Html renk kodları içeren temel bir liste oluşturup aşağıda sizlerle paylaşacağım ve bu listeyi gün geçtikçe zenginleştirilecektir.

Renk Kodu Renk Ton
#000000 Siyah
#f00000 Kırmızı
#ffffff Beyaz
#3300ff Mavi
#ff6600 Turuncu
#003300 Yeşil
#009531 İslam Yeşili
#ffff00 Sarı
#a22ea2 Mor
#ff00ff Pembe
#ff66ff Ela
#66ffff Turkuaz
#66ff00 Fıstık Yeşili
#611919 Kahverengi
#660000 Koyu Kahverengi
#808080 Gri
#808080 Koyu Gri

HTML Yazı Rengi Belirleme

Html yazı rengi belirlemenin bir kaç yolu vardır bu yolları aşağıda maddeler halinde vereceğim ve her biri için ayrı ayrı örnekler yapacağım.

  • Font özelliğine parametre vermek
  • HTML etiketi içine stil girmek
  • CSS dosyasında tanımlayarak renk vermek

 

Font Özelliğine Parametre Vermek

HTML içinde Font özelliği bulunmaktadır ve bu özellik diğer etiketlerden bağımsız mantıkta çalışmaktadır. Kendine özgü parametreleri vardır ve etiket içinde yazı yazılabilirdir. Aşağıda örneğini inceleyelim.

Kod:

<font color="blue">Bu yazı mavidir!</font>

Açıklama: Font etiketini kullanarak color parametresine blue isim olarak renk girdik ancak #0ff renk kodu girerek de yazıya renk verebilirsiniz.

HTML Etiketi İçine Stil Girmek

Font özelliğine parametre verme işlemi inline css diye adlandırdığımız bölümdür. Aşağıda örneğini göreceksiniz.

Kod:

<div style="color:#f00;">Bu yazı kırmızıdır!</div>

Açıklama: Bu yazı için yazı rengini style içinde inline olarak belirledik ve yazı rengi kırmızıdır.

CSS Dosyasında Tanımlayarak Renk Vermek

CSS Dosyası içersinde tanımalama yapılarak yazılara renk verilebilir. Kapsayıcıya bir sınıf veya id verilerek bu işlem başarılı bir şekilde yapılabilir. Alt bölümde CSS ve HTML bölümleri ayrı ayrı yazacağım. Aşağıdaki örneğe bir göz atalım.

HTML Kod:

<div class="renkTuruncu">Bu yazı turuncudur!<div>

CSS Kod:

<style>
	.renkTuruncu{color:orange;}
</style>

Açıklama: Bu örnekteki HTML bölümünde bir div oluşturup bu div içinde sınıf tanımladık bu sınıfın adı “renkTuruncu” bu sınıfı .css dosyamızın içinde yukardaki gibi tanımladık. Ardından örneği çalıştırdıktan sonra yazının turuncu olduğunu göreceksiniz.

Yazıların renk özelliği genel kullanımı bu şekildedir. Genel olarak takıldığınız veya sormak istediğiniz bir konu olursa mutlaka aşağıdaki form üzerinden dilediğiniz soruyu sorabilirsiniz. İyi çalışmalar diliyorum.

 

HTML Yazı Rengi