PHP Basit Örnekleri

PHP Basit Örnekleri : Basit kod örneklerinde PHP üzerinde kullanılan temel komutları ve Bu benzersiz yazılım dilinin bize sunmuş olduğu özelliklerin nasıl kullanıldığını temel düzeyde aşağıda vereceğim örneklerde inceleme ve uygulama fırsatı bulabilirsiniz. PHP sunucu taraflı bir dil olduğu için bilgisayarında mutlaka sanal sunucun kurulu olması gerekmektedir. Aksi taktirde yaptığınız PHP kodları çıktı vermeyecektir.

Sanal sunucu kurulumu Web sitemiz içersindeki veritabanı örnekleri içinde olduğu sayfa içinde sanal sunucu ile alakalı linkleri ve kurulma talimatlarını vermiş bulunmaktayım.

Basit PHP Örnekleri

örnek php kodları

Yapacağımız örnekleri aşağıda maddeler halinde sıralıyorum.

 • if Else kontrol
 • For Döngüsü
 • Foreach Döngüsü
 • Fonksiyon Kullanımı
 • İç içe For kullanımı

PHP if else Kontrol Örneği

PHP if else kontrollerinde iki tane ayrı değişken içindeki sayı veya her hangi bir nesneyi karşılaştırmak ve karşılaştırılan sonuçlara göre işlem yaptırmaya olanak sağlayan koddur.

Kod:

<?php
  $degisken = "Murat";

  if($degisken == "Murat"){
    echo "Değişken içindeki 'Murat' kontrolle eşleşmiştir.";
  }
  else{
    echo "Değişken içindeki 'Murat' kontrolle eşleşmedi.";
  }
?>

 

PHP For Döngüsü Örneği

PHP For döngüsü bir sayıdan diğer sayıya kadar veya bir koşuldan diğer koşula kadar belirlenmiş artış miktarlarıyla döngünün içine girip işlemi yaptıran koddur.

Kod:

<?php
  for($i=1;$i<50;$i++){
    echo $i;
  }
?>

Açıklama: i değişkeni 1’den başlayıp 50’ye kadar yan yana ekrana yazdırma işlemi yapmaktadır.

PHP Foreach Döngüsü

PHP Foreach döngüsü for döngüsünden farkı dizilere veya nesnelere göre döngü yapabilen komuttur. Döngüye verilen dizi içindeki verileri direkt olarak 2. parametresine döngü her döndükçe aktarılmaktadır.

Kod:

<?php
  foreach ($dizi as $veri){
    echo $veri;
  }
?>

Örnek Fonksiyon Kullanımı

PHP Fonksiyon, kısaca tekrar eden işlerinizi bir kere yazıp defalarca tek bir yerden değişik verilere göre yapabilmeye uygun koddur.

Kod:

<?php
  function tekrarlanan_islem($sayi1,$sayi2){
    return $sayi1+$sayi2;
  }
?>

Açıklama: Bu örnekte verilen 2 sayıyı toplamak işlemi yapılmaktadır.

PHP İç içe Fonksiyon Kullanımı (Yıldız Örneği)

PHP İç içe for döngüsü kullanımı size çoklu işlem yapmanızda işinize yarayabilir. Kullanım yerleri değişkenlik gösterirken dilediğiniz yerde iç içe for döngüsü kullanabilirsiniz.

Kod:

<?php
  for($x=1;$x<=5;$x++){
    for($y=1;$y<=$x;$y++){
      echo "*";
    }
    echo "<br />";
  }
?>

 

Yapılacak örneklerin tamamı sadece örneği tanıtma amaçlıdır. Bu kodların kullanılması direkt olarak sonuca ulaştırmaz. Yapılan kod mimarisinde yardımcı olarak belirli yerlerde eklemeler için işinize yarayacağını düşünüyorum.

Yapılan örnekler hakkında ne düşündüğünüzü aşağıdaki bölümde yer alan kutucuğa yazmanızı sizlerden rica ediyorum. Örneğini eklemi istediğiniz bir PHP kodu varsa dilediğiniz gibi bana iletişim bölümünden ulaşıp talepte bulunabilirsiniz.

PHP Basit Örnekleri