Web Sitesi Açmak İstiyorum

Web Sitesi Açmak istiyorum : Web sitesi açmak istiyorsunuz ancak tam olarak bu işlerin nasıl olması gerektiğini bilmiyorsunuz veya Web sitesi yaptırsam ne işime yarayacak diye aklınızda sorular var. Bu ve bunun gibi bir çok aklınızdaki sorulara cevap vermeye çalışacağım. Bunun yanı sıra Web sitesi alan adı(domain) nasıl alınır alan adı aldıktan sonra sunucu(server) nasıl alınır ve bunların hepsi Web Tasarım ne işe yarar? Bunun gibi bir çok sorunun haydi gelin sizlere yanıtlayayım.

Web Sitesi Açmanın Maliyeti Nedir?

web sitesi tasarımı

Web sitesi açmanın maliyeti Web tasarımcıdan Web tasarımcıya değişen bir kavramdır. Bu işe yeni başlayan bir kişi bir Web sitesini çok ucuza yapabilir. Aynı şekilde tecrübesi yüksek bu iş üzerinde senelerini harcamış bir Web tasarımcısı sizden daha yüksek bir bedel isteyebilir. Bunun başlıca nedenini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Web siteniz sizin kurumsal yüzünüzü, vizyon ve misyonunuzu göstermektedir. Ucuza kaçıp yaptırdığınız bir Web sitesi görünüş olarak ilk aşamada size iyi gelebilir ancak daha sonradan arama motorlarında düzgün bir şekilde veya üst sıralarda ilgili kelimede listelenmediğinizi görünce paranızın boşa gittiğini anlamış olursunuz. Size tavsiyem bu işi kesinlikle bilenlerine ve bu işe uzun zamanlarını harcamış insanlarla çalışmanızdır.

Web Sitesi Alan adı(Domain) Nasıl Alınır?

İnternet üzerinden alan adı satıcısı olan bir çok site bulabilirsiniz. Alan adı için benim tercih ettiğim firma yurt dışı kaynaklı bir şirkettir. Alan adı aldığım Web sitesi, Hostgator adında bir şirkettir.

Google üzerinde alan adlarının diğer adıyla domainlerin etkisini geçenlerde yapılan Google algoritma güncellemesinde duyurmuştur. Web sitesinin üst sıralara çıkmasındaki etkisi bir hayli yüksektir. Peki sıralamada etki etmesi için hangi özellikleri barındırması gerekmektedir, şartları nedir? aşağıda maddeler halinde size bunları belirteceğim.

  • Domain 1 seneden fazla alınırsa Google sizin uzun soluklu bir iş yapacağınızı anlamakta ve sıralamada olumlu etki göstermektedir.
  • Alınan Domain sitenizin içeriğiyle bire bir uyuşmakta mı? : Bunun sebebi içeriğiyle ilişkili domain’leri sıralamda daha üst sıralara çıkarmaktır.
  • Alan adı uzunluğu : Alan adının uzun olmaması gerekmetedir. Mümkün olduğu kadar kısa isimler seçmeye çalışın.
  • Alan adının daha önce birisi tarafından alınmış ve sandbox‘a düşmemiş olduğunu teyit edin.

domain alan adı nedir? nasıl alınır?

Sunucu(Server) Nasıl Alınır?

Web sitesi için sunucu seçimi çok önemlidir. Web sitenizin kullanılma oranına göre sunucu seçmeniz çok önemlidir. Sitenizi barındırmanız gereken sunucu kullanıcı girişleriyle ve ne kadar güvenlik istediğinizle doğru orantılıdır. Sunucuda her istediğiniz özellik fiyatları biraz daha arttırmaktadır. Her özelliğin sitenize getireceği artılar da vardır.

Geçenlerde Google Algoritma değişikliklerinde sunucu hızının Google sıralamalarında bir payı olduğunu duyurmuştur. Buda web sitenizin sunucusunu iyi bir firmadan seçmeniz için etkili bir sebep olacaktır.

Google sıralamasında sunucu(Hosting) avantajları:

  • Sunucu hızı ne kadar yüksek olursa Web sitenizin açılması bir o kadar hızlı olacağından sıralamada olumlu etkisi olacaktır.
  • Sunucunun güvenli olması olası saldırı ve virüs tehditlerinden uzak olacaktır.
  • Sunucun düzenli zamanlarda yedek alınması siteniz için ve sizin için bir hata yapma olasılığınızda kurtarıcınız olabilir.
Web Sitesi Açmak İstiyorum