Domain Yönlendirmesi

Domain Yönlendirmesi : Bir alan adının başka bir alan adına taşınması durumunda ve sitenin yani domain adresi genel olarak kapanıp diğer sitede çalışacağını belirtmek için yapılan eylemdir. Site yönlendirmesi yapmamanın 3 farklı yolu vardır. Her yöntem dolaylı olarak aynı işi yapmaktadır ancak hepsinin arasında ince farklar vardır. Yönlendirme yöntemlerinin nasıl yapıldığını hangisini yapmanız sizin için daha iyi olur bunu öğreneceksiniz. Site yönlendirme yollarını sizlere aşağıda maddeler halinde sıralayacağım.

  • Doğrudan Domain Yönlendirmesi
  • Maskeli Yönlendirme
  • HTML Kodu ile Yönlendirme

Temelde bu 3 alan adı yönlendirme konusu üzerinde duracağım ve başlıklar halinde detaylı açıklamalarıyla birlikte sizlere sunacağım.

Doğrudan Domain (Alan Adı) Yönlendirmesi

Doğrudan Domain (Alan Adı) yönlendirmesi adı üzerinde olduğu gibi her hangi bir sunucu firması üzerinden alan adı yönlendirme işlemi yapılarak işlem tamamlanabilir. Peki ya bu alan adı yönlendirmesini nasıl yaparım?

Alan adını aldığınız firmasının sitesinden size özel olan Alan adlarım sayfayı açıp alan adı yönlendirme işlemleri sayfasına gidin. Sayfayı açtıktan hemen sonra karşınıza yönlendirilecek adres kutucuğu gelecek bu adres kutucuğu üzerinden alan adınızı yönlendireceğiniz adresi yazmanız yeterli olacaktır.

Not: Eğer yönlendirmeyi bulamazsanız Domain (Alan Adı) alınan firmayla görüşmeniz daha iyi olacaktır.

Maskeli Domain (Alan Adı) Yönlendirmesi

Maskeli Domain (Alan Adı) Yönlendirmesinin mantığı şu şekildedir. Maskeli yönlendirme işlemi yaptığınız Domain (Alan Adı) adresi içinde yönlendirme yaptığınız siteyi açmaktadır. Dolasıyla mevcut eski Alan adınızın içinde yönlendirme yaptığınız adres açılacaktır.

Örnek: anasite.com adresine icsite.com adresini maskeli yönlendirme yaptık. anasite.com için icsite.com görünecektir.

Bu işlemi de yine aynı şekilde Domain (Alan Adı) Alınan firmanın Web sitesinde oturum açarak kişisel domain (alan adları) sayfasından yönlendirme sekmesi üzerinde maskeli yönlendirme ismiyle bulabilirsiniz.

Not: Eğer yönlendirmeyi bulamazsanız Domain (Alan Adı) alınan firmayla görüşmeniz daha iyi olacaktır.

HTML Kodu ile Yönlendirme

Diğer yöntemlerin aksine HTML içinde Alan adı yönlendirme işlemi yapmak biraz daha kolaydır ancak bu yöntem için sunucunuzun aktif olması gerekir. Diğer doğrudan yönlendirme yöntemini sizlere daha çok önermekteyim. Aşağıda sizlere HTML Yönlendime Kodunu daha ayrıntılı bir şekilde sayfanın nasıl yönlendirilebileceğini gösteriyor olacağım. HTML yönlendirme kodu daha ayrıntılı makalesi için linke tıklayabilirsiniz.

Kod:

<html>
	<head>
		<meta http-equiv="refresh" content="3;URL='https://webcesi.com/'" />
	</head>
	<body>
		Diğer sayfaya yönlendiriliyorsunuz.
	</body>
</html>

Web tasarım konuları ve tüm yönlendirme konuları hakkında sormak istediğiniz sorularınızı iletişim sayfasından veya aşağıdaki form üzerinden bana iletebilirsiniz. Sizlere kısa süre içince cevap vermeye çalışacağım. Şimdiden hepinize Web Tasarımlı günler diliyorum .

Domain Yönlendirmesi