Ftp Nedir?

Ftp Nedir? : İngilizce açılımı “File Transfer Protokol” olan ve Türkçe çevrildiğinde “Doya Aktarım Protokolü” anlamına gelen Asıl işlevi bilgisayarınızda veya her hangi bir bir yerde bulunan veriyi sunucu veya her hangi bir ortama taşıma işlemine verilen isimdir. Piyasa üzerinde bu işlemi yapan bir çok program vardır. Bu programların neler olduğunu ve nasıl kullanıldığını bir program üzerinden resimli bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Ftp Programları Nelerdir?

Aşağıda sizlere çok yaygın olarak kullanılan Ftp Dosya aktarım programları aşağıda kullanım kolaylığı göre listeler halinde vereceğim.

  1. FileZilla Ftp Programı
  2. CuteFtp Programı
  3. WinSCP Ftp Programı

Yukarıdaki sıralamış olduğum programları sizlere detaylı olarak aşağıda başlıklar halinde anlatacağım. Ftp programlarının amacı uzak sunucuya erişip dosya ekleme, düzenleme veya silme işlemlerini yapmanızı sağlamaktır. Bunları yaparken aynı zamanda verilerinizin korunarak gönderimi sağlar.

 

FileZilla Ftp Programı

Dosya transferi yapmak için en uygun ve veri güvenliği en üst düzeyde bir program’dır. FileZilla dosya transfer programı kullanımı en kolay FTP programları arasında yer almaktadır. Kullanımını ve indirme linkini aşağıda sizlerle paylaşıyorum. Dilediğiniz gibi uzak sunucuya bağlanıp dosyalarınızı aktarabilir, düzenleyebilir veya silebilirsiniz.

FileZilla Dosya Aktarım Programı

İndirme Link: FileZilla Ftp İndir

Kullanım Ekran Görüntüsü:

FileZilla FTP Programı Kullanımı
FileZilla FTP Programı Kullanımı

 

CuteFtp Programı

CuteFtp Dosya Aktarım Programı

CuteFtp programı diğer ücretsiz programların aksine ücretli bir dosya aktarım programıdır. Sunduğu güvenli ve ayrıcalıkları için ücretli olarak programı kullandırmaktadır. Bunun dışında normal bir şekilde uzak sunucuya bilgilerinizi aktarma ve diğer işlemleri güvenli bir şekilde yapmaktadır.

İndirme Link: CuteFtp İndir

Kullanım Ekran Görüntüsü:

CuteFtp FTP Programı Kullanımı
CuteFtp FTP Programı Kullanımı

 

WinSCP Ftp Programı

WinSCP Dosya Aktarım Programı

Piyasada kullanılan ve diğer FTP programlarıyla hemen hemen aynı işlemleri yapan iyi kullanımlı bir uzak sunucuya dosya aktarım programıdır. Herkes tarafından erişilip ücretsiz bir şekilde kullanılabilir. Kullanımı ise oldukça basittir.

İndirme Link: WinSCP Ftp İndir

Kullanım Ekran Görüntüsü:

WinSCP FTP Programı Kullanımı
WinSCP FTP Programı Kullanımı

Web Tasarım ve Diğer tüm ftp programları hakkında sormak istediğiniz soruları iletişim sayfası üzerinden veya aşağıdaki form üzerinden bana sorabilirsiniz. Sizlere en kısa süre içinde geri dönüş yapmaya çalışacağım. Şimdiden hepinize iyi çalışmalar diliyorum.

Ftp Nedir?