Cron Jobs Nedir?

Cron Jobs Nedir? : Belirli bir zaman dilimi arasında veya aralıklarında tanımlanmış olan görevi yerine getiren cPanel üzerinde bir bölümdür. Cron Jobs kullanımı hakkında bir çok web sitesi üzerinde tarif veya komut satırı bulabilirsiniz. İleri tarihlere tanımlanmış görevlerinizi bilgisayar başında olmadığınız zaman veya rutin bir olay haline getireceğiniz event (olay) tanımlamalarınız cron job üzerinden rahatlıkla ve kolayca yapabilirsiniz.

Zamanlama ile çalışan cPanel üzerinde bir özellik olarak bulunan bu tanımlama görev yöneticisini Web sitesi için neredeyse her türden görev için kullanmanız mümkün. Cron Jobs tanımlamaları yapmak için bu araca nasıl ulaşabileceğinizi size aşağıda adım adım yazıyor olacağım.

Cron Jobs’a Nasıl Girilir?

Web siteniz için size tanımlanan cPanel yönetici ekranınızı açınız. Açtığınız ekrandan sonra aşağıdaki basamakları izleyerek Cron Jobs bölümüne erişim sağlayabilirsiniz.

Türkçe cPanel için : Anasayfa -> Gelişmiş -> Cron İşleri

İngilizce cPanel için : Home -> Advanced -> Cron Jobs

cPanel Cron Jobs Erişimi
cPanel Cron Jobs Erişimi

Cron Jobs Komutu girmek için yukarıdaki kırmızı ile işaretlenen bölüme size tanımlanan cPanel üzerinden tıklamanız gerekmektedir. Hemen ardından aşağıdaki gibi bir sayfa açılacak ve ilgili bölümleri alanları doldurmanız halinde zamanlanmış ileri dönük komutlarınızı aktif etmiş olacaksınız.

Cron Jobs Komut Nasıl Eklenir?
Cron Jobs Komut Nasıl Eklenir?

Not : Cron Jobs komutları ekleme işlemine başlamadan önce bu ekrandan size bahsetmek istiyorum. En baştaki E-posta alanı işlemler her tamamlandıktan sonra size bildiri mesajı gönderme için yer almaktadır. Diğer dakika, saat, gün, ay ve hafta içi kutucukları komutun ne zaman aktif olacağını, hangi zaman dilimi içinde devreye gireceğini belirlediğiniz alandır. En altta bulunan komut bölümüne girilen komutlar zaman içinde sistemin otomatik olarak ne yapacağınız yazdığınız alandır.

Cron Jobs Komutları

Cron Jobs hakkında bu kadar bahsetmişken komutlarından bahsetmemek olmaz aşağıda çoğunlukla kullanılan zamanlanmış komutları sizlerle paylaşıyorum. Aşağıda tüm işlemleri istediğiniz bir zaman dilimi içinde gerçekleştirebilirsiniz.

Komut:

>/dev/null

Belirlenen komutların bildirimi için tanımlanan e-posta adresine bildirim göndermesini sağlamaktadır.

Crob Jobs Dosya Oluşturma

Komut:

mkdir -m a=rwx /public_html/fotograflar

Açıklama: Belirleyeceğiniz dizin içinde dosya oluşturabilirsiniz. Yukarıda public_html klasörü altında fotograflar klasörü oluşturduk.

Crob Jobs Dosya Silme

Komut:

find /public_html/fotograflar -type f -empty -delete

Açıklama: Sistemde bulunan fotograflar klasörünü silme komutudur.

Crob Jobs PHP Dosya Çalıştırma

php /public_html/islemler.php

Açıklama: Ana dizindeki islemler.php dosyasını çalıştırarak komut işlemlerini yapabilirsiniz.

Cron Jobs Veri Tabanı Yedekleme

mysqldump -u kullaniciadi -p sifre veritabani_ismi > yedekleme.sql

Açıklama: Veri tabanının yedeğini almak için yazılan komut.

Cron Jobs Nedir?