Site Hızı Ölçme

Site Hızı Ölçme : Web sitesi hızının ölçülmesi temel amacı arama motorlarının site açılışındaki hızın önemli olmasıdır. Hem kullanıcılar için hem de arama motorlarının prestiji için çok büyük önem teşkil etmektedir. Arama motorlarında belirlediğiniz ilgili kelimeler üzerinde üst sıralarda çıkmayı hedefliyorsanız mutlaka site açılış ve site hızına önem vermeniz gerekmektedir.

Bu konunun üzerinde detaylı olarak durmamızın sebebi dünya üzerinde bilinen en çok kullanılan Google arama motorunun site açılış hızına oldukça önem vermesidir. Bunun nedenlerinden de kısaca aşağıda bahsediyor olacağım.

Neden Site Hızı Önemlidir?

Site Hızı Ölçme
Site Hızı Ölçme

Arama motorlarının tamamı site açılış hızına önem verir bunun nedeni ise kullanıcıların siteye girer girmez mutlak surette 2,5 saniye üstünde açılmayan Web sitelerini kapatıp listedeki diğer site açıyor olmasından kaynaklıdır. Yani kullanıcıların çok büyük bir çoğunluğu hızlı açılan Web sitelerini tercih etmektedir.

Kullanıcıların gözünde Google, Yandex vb gibi arama motorları büyük bir yer edindiği için hızlı açılan Web tasarımları bünyesinde bulundurup üst sıralara çıkarması aslına bakılacak olursa çok mantıklı büyük bir etkendir.

Site Hızı Hakkında Öneriler Nelerdir?

Site hızınızın ne kadar olması gerektiği hakkında tam bir saniye söylemem gerekirse 2,5 saniye altında açılması gerektiğidir. Kullanıcıların Web sitenizin güvenli olup olmadığını düşündükleri süre 2,5 saniyenin de altındadır.

Sizlere bu konu hakkında önerilerimiz var;

  • Sitenizdeki gereksiz bulduğunuz fotoğraf ve içerikleri kaldırın.
  • Abartı görseller, boyutları yüksek fotoğraflar kullanmayın.
  • Fotoğraflarınızı mümkün olduğunca az yer kaplayacak şekilde küçültün.
  • Gereksiz JavaScript dosyalarını silin veya sıkıştırın.
  • CSS Stil Dosyalarınızı mümkün olduğunca küçültün yani sıkıştırın.
  • Başka bir siteden kaynak çağırmamaya özen gösterin.
  • Sitenize kurduğunuz 3.parti nesneleri çağırırken siteyi yavaşlatmadığından emin olun.

Bütün bunları yaptıktan sonra aşağıdaki test linkleri üzerinden sitenizin hız testini yapabilirsiniz. Sayfa hızını iyi ölçmesine göre yukarıdan aşağıya doğru sıraladım.

  1. Google Site Hız Testi
  2. PingDom Site Hızı Testi
  3. GtMatrix Site Hızı Testi

Web tasarım ve SEO konuları hakkında sormak istediğiniz veya aklınıza takılan problemleri aşağıdaki form üzerinden veya iletişim formu üzerinden bize gönderebilirsiniz. Sizelere en kısa süre içinde geri dönüş yapmaya çalışacağız. Hepinize iyi çalışmalar diliyorum.

Site Hızı Ölçme