Veritabanı Tablo Oluşturma

Veritabanı Tablo Oluşturma : Veritabanı tablo oluşturma işlemi cPanel üzerinden girilen veya Web sitesi üzerinden girildikten sonra yapılmaktadır. Veritabanı içine verileri düzenlemek için kullanılmaktadır. Veritabanı içine açılan tablolarda alanlar belirlenip bu alanların özellikleri belirlenir. Belirlenen alanların özellikleriyle beraber tablolara Sql kodları yardımıyla veri girişi sağlanmaktadır. Kullanıcı admin panelinin Web sitesi üzerindeki değiştirebileceği alanları veritabanı tablolarında tutulmaktadır.

Not: Veritabanı tabloları oluşturulan veritabanı içinde izin verildiği kadar belirli izinler kapsamında oluşturulabilir. Bu tabloların içinde hücreler tanımlayarak veri saklama işlemi yapabilirsiniz.

PhpMyAdmin Tablo Oluşturma
PhpMyAdmin Tablo Oluşturma

Veritabanı Tablo Ekleme

Veritabanı tablo ekleme işlemi olukça basittir. Yapacağınız işlemleri maddeler halinde aşağıda veriyor olacağım. Aynı zamanda fotoğraflı örneğini de sizlerle paylaşıyorum.

  • Web sitesinin PhpMyAdmin Veritabanına giriş yapılır.
  • Giriş yapıldıktan sonra sol panel üzerinden ilgili veritabanı seçilir.
  • Veritabanı seçildikten sonra sağ bölümde açılan bölüm üzerinden tablo ekleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
  • Açılan kutucuğa oluşturmak istediğiniz tablo ismini yazarak tablonuzu oluşturabilirsiniz.
Veritabanı Tablo Ekleme
Veritabanı Tablo Ekleme

PhpMyAdmin Tablo Alanları Ekleme

Tablo oluşturulduktan hemen sonra sol bölümde veri tabanınızın altında veya ana ekranınızda tablolarınız listelenecektir. Listelenen veritabanı tabloların içine girip ilgili bölüme dilediğiniz alanları ekleyebilirsiniz.

Veritabanının ilgili tablosuna tıkladıktan sonra üst bölümde yer alan Yapı sekmesine tıklıyoruz. Açılan bölümde hangi tipte veri alanı oluşturmak istediğini sorup ona göre veri ekleme alanı oluşturabiliyorsunuz. Eklenen bu alanların içine daha sonradan PHP üzerinde yazmış olduğunuz kontrol panelinden verilere değişiklik yapabilir veya mevcut veriyi Web sitesinin ilgili her hangi bir alanında rahatlıkla ve hızlı bir şekilde kullanabilirsiniz.

Tablo Eklemek Ne işe Yarar?

Tablo ekleme işlemi Web sitesi içinde bizim için eklenebilir ve sonradan değiştirilebilir alanlar oluşturmamıza imkan sağlamaktadır. Bu da bize dinamik Web siteleri yapmamıza yaramaktadır. Dinamik Web siteleri kullanıcıların daha çok ilgisini çektiği ve sonrada değişikliğe kolaylıkla izin verdiği için yapılan Web sitesinin kullanımını da yüksek verimlilikle sağlamış olursunuz.

Yapılan Web sitelerinin veritabanı olması ve kontrol paneli üzerinden değiştirilme özelliğini bulunması arama motorları içinde artı bir özellik olduğu için çoğu kullanıcı bu yöntemi seçmektedir.

Bu konuda veya her hangi bir Web konusunda tüm sorularınızı aşağıdaki formu doldurarak bana yönlendirebilirsiniz. Mümkün olduğunca kısa bir süre içinde sizlere geri dönüş sağlayacağım. Hepinize iyi çalışmalar.

Veritabanı Tablo Oluşturma