WordPress Https Yönlendirme

WordPress Https Yönlendirme : Web sitesinin güvenliği amacıyla yapılan SSL çalışması web sitesi url yapısı üzerinde bir takım değişikliklikler meydana getirmektedir. Bu yapılan işler temelde çok büyük değişikliklere yol açmasa da güvenlik ve kullanıcı görünümü olarak profesyonel bir görünüm elde edilmektedir. Sunucu güvenliği somut olarak dosyaların ve verilerin korunması için yapılmaktadır.

WordPress içinde http veri bağlantılarının yani url yapılarının güvenli sunucu yapısına geçildiği için http yapısı üzerinden https ye geçilmektedir. Bu değişiklik de Web sitesi üzerinde yapılması gereken bir kaç değişikliği gerektirmektedir. Bu değişiklikler üzerinde temel olarak link yapısının Web sitesinde http linklerinin otomatik olarak https link yapısına yönlendirilmesi yapılması gerekmektedir.

Https Yönlendirme Nasıl Yapılır?
Https Yönlendirme Nasıl Yapılır?

WordPress Https Yönlendirme Nasıl Yapılır?

WordPress eklentisiyle bu mümkündür. Oldukça kolay bir şekilde bu problemi Web siteniz üzerinden giderebilirsiniz. Aşağıda linkini ve ismini vereceğim eklentiyi WordPress panelinideki eklentiler sekmesi üzerinden aratıp yükleyebilirsiniz.

Doğrudan Eklenti olarak yükleyebilir ve Ayarlar -> SSL sekmesi üzerinden aktif ederek problemi giderebilirsiniz. Tüm WordPress sürümleriyle uyumlu olduğunu bilmiyoruz ama son sürümler için güncellemeniz uyumluluk sağlayabilirsiniz.

Wordpress SSL Eklentisi
WordPress SSL Eklentisi

Https Yönlendirme Neden Yapılır?

Yönlendirme yapma işleminden ziyade neden yönlendirme işlemine gerek duyduğumuzu WordPress için sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunları aşağıda maddeler halinde paylaşıyorum.

  • Güveli site yapısına geçildiği için link yapısında değişiklik yapılması gerektiği için.
  • http’den https url yapısına geçiliyor.
  • http’ye göre daha güvenli olduğu için.
  • Verilerin şireleme yöntemiyle korunması ilkesine dayanarak koruduğu için.
  • Bir takım yazılımları daha hızlı çalıştırdığı ön görülebilir.

Bu ve buna benzer kaynaklanan nedenlerden ve isteklerden ötürü güvenli site sunucusuna geçilmektedir. Daha doğrusu mevcut sunucunuz üzerine kurulan güvenlik yazılımları ve sertifikasıdır.

Http ve Https Arasındaki Fark Nedir?

Farklarını yukarıda detaylı bir şekilde belirttik ama yazılım olarak farklılıklar ve bazı şeylerden ötürü gelebilecek güvenlik açıklarını kapatma amacıyla yapılmaktadır.

http : Hyper Text Transfer Protocol

https : Secure Hyper Text Transfer Protocol

Https, sonuna gelen s eki ile güvenli anlamanına gelmektedir. bu güvenlik sertifikalarının çeşitli paketleri olduğunu söyleyebilirim. İyi ve daha iyi şekilde konumlandırılır.

WordPress Https Yönlendirme