Beyaz Renk Kodu

Beyaz Renk Kodu : Renk tonları genel anlamda sınıflarına göre ayrılmaktadır. Ama çok keskin ve belirgin renk tonları arasında beyaz rengi bulunmaktadır. Dijital olarak renk tonlarının nasıl olduğu daha önceki “html renk kodları” yazımda detaylı bir şekilde anlatmıştım. Bu yazımda sizlere beyaz renk kodunun 3 farklı şekilde yazılışını ve transparan renk vermeyi göstereceğim.

Dijital ortamda Web siteleri içinde geçerli olan evrensel renk kod tanımları bulunmaktadır. Renk kodu tanımlarını ve nasıl kullanılabileceğini sizlerle detaylı bir şekilde paylaşıyor olacağım. Renk kodlarının palet üzerinden seçimi sırasında sol en üst köşe beyaz rengi ifade etmektedir.

Beyaz Renk Kodu Nasıl Verilir?
Beyaz Renk Kodu Nasıl Verilir?

Not: Özellikler renk kodu ifadelerinde aynı sonuca ulaştırabilecek bir çok değişik yazım yöntemi bulunmaktadır.

Beyaz Renk Kodu Nasıl Yazılır?

Beyaz renk kodunu yazma şekli olarak bir çok çeşit bulunmaktadır. Bunları sizinle özellikleriyle birlikte göstermeye ve anlatmaya çalışacağım. Bu renk kodlarının bazılarını tüm fotoğraf programlarında kullanamayabilirsiniz bunu da açıklamalarda yazıyor olacağım.

HEX Beyaz Renk Kodu

Hex beyaz renk kodunun 2 farklı yazılışı vardır.

  • #fff
  • #ffffff

 

RGB Beyaz Renk Kodu

RGB olarak renk kodunun yazılma şekli 3 parametreli sayılardan oluşan renk kodudur. Bu yazı kodunda her parametrenin bir anlamı vardır. RGB’nin açılımı olan Red , Blue , Green tonlarının birleşiminden oluşmaktadır. Aşağıda beyaz renk kodunun rgb’deki karşılığını yazacağım.

  • rgb(255, 255, 255)

 

RGBA Beyaz Renk Kodu

RGBA renk kodunun diğer renk kodlarından farkı rengi transparan yani arkasını gösterir şekline verebiliyor olmanız. Kullanım yerine bağlı olarak değişiklik gösteren bu renk kodu işlevselliği bakımından sizlere bir çok yerde kesinlikle avantaj sağlayacaktır. Aşağıda sizlere beyaz renk kodunun transparan versiyonunu RGBA şeklinde yazacağım.

  • rgba(255, 255, 255, 0.65)

Bu renk kodu diğerlerinden farklı olarak 4 parametresi vardır. Parametrelerinin sırasıyla Red, Blue, Green renk sayısı olarak ayırmamız mümkündür. Sonuncu parametre ise renk tonunun transparanlık yüzdesidir. 1’le 0 arasında noktalı bir ifade kullanarak transparanlık oranını değiştirebilirsiniz.

Örnek; (0.70, 0.55, 0.30) bunun gibi örnekler de çoğaltılabilir.

 

CMYK Beyaz Renk Kodu

  • CMYK(0%, 0%, 0%, 0%)

 

Bu konuyla alakalı veya başka bir Web konusu hakkında sormak istediğiniz aklınıza takılan her hangi bir şeyi aşağıdaki form üzerinde bana ulaştırabilirsiniz. Sizlere en kısa sürede cevap vermeye çalışacağım. Herkese iyi çalışmalar diliyorum.

Beyaz Renk Kodu