Siyah Renk Kodu

Siyah Renk Kodu : Dünya üzerinde evrensel olan Renk kodları arasında siyah da vardır. Siyah renk kodu evrensel olmasının nedenlerinden bir tanesi de gerçek anlamda her platform üzerinde neredeyse siyah tonunun aynı olmasıdır. Renk kodunu Web ve grafik ortamındaki her platform için kullanabileceğiniz yazımı farklıdır. Bunun için sizlerle aşağıda renk tonlarını ve renk kodlarını açıklayıcı olarak paylaşacağım.

Html siyah renk kodu yazıma şunu da eklemek istiyorum evrensel renkler olabilir ancak platformlar arası yazı farkı da olabilir. Bunun temel nedenleri arasında da şu vardır. Her yazılımın kendine göre geliştirmiş olduğu yazılım dili bazı şeylerde yazıda olduğu gibi evrensel olarak aynı olsa da farklılık gösterebilir bu bir problem veya sorun değildir.

Siyah Renk Kodu Nasıl Verilir?
Renk Kodu Nasıl Verilir?

Siyah Renk Kodu Nasıl Yazılır?

Siyah renk kodu yazımını gelecek olursak sizlerle paylaşacağımız piyasa üzerinde en bilindik olanlardır. Aşağıda başlıklar halinde sizlerle renk kodunun nasıl yazılacağını paylaşıyorum.

Hex Siyah Renk Kodu

Hex siyah renk kodu genelde Web tasarım yaparken kullanılan renk tonu kodudur. Web sitesi üzerinde stiller tanımlanırken bu renk tonu üzerinden renk kodu verilebilir. Siyah için iki farklı yazımı olabilir.

  • #000
  • #000000

 

RGB Siyah Renk Kodu

Rgb üzerinde renk kodu genelde fotoğraf programlarında kullanılmaktadır. Ancak Web tasarım için de bu renk kodu kullanılabilir. 3 parametreden oluşan bu renk kodu kırmızı, mavi ve yeşil tonunu temsil etmektedir. Ayrıca bu renk kodlarını sayılar üzerinden verildiği için tam olarak tutarlılık sağlamaktadır.

  • rgb(0, 0, 0)

 

RGBA Siyah Renk Kodu

Rgba üzerinde renk kodu 4 parametreden oluşmaktadır. RGBA renk kodu özelliğinin diğer renk kodlarından ayıran özelliği arkaplanı transparan olarak gösterebilmesidir. Bu sayede projelerinize uygun bir renk kodu sağlayabilme imkanınız olabilir. Transparan renk kodu bir çok yerde çok iyi görünebilir. Kullanım alanlarına bağlı olarak değişen ancak bir fotoğrafın önüne transparan yazı yazıldığında gerçekten hoş durabilir.

  • rgba(0,0,0,0.75)

 

CMYK Siyah Renk Kodu

CMYK renk kodu genelde baskı veya matbaa işlemlerinde kullanılmaktadır. Aşağıda da siyah renk tonuna karşılık gelen kodunu sizlerle paylaşıyorum.

  • CMYK(0%, 0%, 0%, 100%)

 

Web tasarım veya bu konuyla alakalı aklınıza takılan soruları aşağıdaki form üzerinden yazabilirsiniz. Sizlere mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde geri dönüş yapmaya çalışacağım. Hepinize iyi çalışmalar diliyorum.

Siyah Renk Kodu