PHP Yüzde Hesaplama

Php Yüzde Nasıl Hesaplanır?
Php Yüzde Nasıl Hesaplanır?

PHP Yüzde Hesaplama : Yüzde hesaplama programlama’da kullanılan bir çok fonksiyonlu bir işlemdir. Programlama işlemleri yaparken, fiyat, sepet veya her hangi aklınıza gelecek tüm dinamik işlemlerin hemen hemen hepsinde yüzde hesaplama işlemi yapılmaktadır. Bir sayının diğer sayıya oranı veya yüzdesini hesaplarken bir fonksiyon oluşturup o fonksiyon üzerinden aynı işlemi sürekli tekrar edebiliriz.

Bu yazımda da sizlere bir sayının bir sayıya olan yüzde oranını hesaplayan fonksiyonu yazıp örnekli bir şekilde sizlerle paylaşacağız. Sizde Php projeleriniz içinde bu yüzde hesaplama fonksiyonunu kolay bir şekilde kullanabilirsiniz.

Yüzde Nasıl Hesaplanır?

Matematiksel olarak yüzde hesaplama işlemi herkese ilk okullarda öğretilmektedir. Bunun programlama mantığına çevirmek için birden fazla yöntem bulunmaktadır. Yüzde hesaplama matematiksel işlem mantığı için aşağıda sizlere bir kaç yol vereceğim bu yollarla yüzde hesaplamasını rahatlıkla yapabilir. Projenizin içinde de fonksiyon olarak kullanabilirsiniz.

Soru : 150 sayısının yüzde 25’i kaçtır?

Yöntem 1 : (150 / 100) * 25 = 37,5

Yöntem 1 Açıklama : 150 sayısını yüzde alacağımız için 100 ile böleriz. Çıkan sonucu da yüzde alınacak sayı ile çarparız.

Yöntem 2 : (150 * 25) / 100 = 37,5

Yöntem 2 Açıklama : Yaptığımız işlemin bir bakıma tersini yapıyoruz. 150 sayısını 25 ile çarpıp 100 ile bölüyoruz.

Bu işlemleri artık matematiksel olarak belirlediğimize göre bunu programlama işlemine de geçirebiliriz. Sizlere yukarıda 2 farklı yüzde hesaplama formülü yazdım dilediğinizi programlamaya dökebilirsiniz.

Php Yüzde Hesaplama Fonksiyonu

Php üzerinde bir matematiksel fonksiyon yazmaya başlamadan önce o fonksiyonun gerçekten çalıştığına kağıt üzerinden kendinize ispatlamanız gerekmektedir. Yani bir fonksiyonu yazmaya başlamadan önce size önerim sağlamasını yaparak kağıt üzerinde doğruluğuna emin olun.

Böylelikle projeniz büyüdüğünde daha sonradan çıkacak problemleri engellemiş iyi bir fonksiyon yazmış olursunuz. Sizlere aşağıda yöntem 2 ile yaptığım Php yüzde hesaplama işlemini paylaşıyorum. Üzerinde değişiklik yapıp projenizde kullanabilir ve eksik gördüğünüz noktaları benimle de paylaşabilirsiniz.

Yüzde Hesaplama Php Kodu:

<?php 
  function yuzdeHesaplama($sayi,$yuzde){ 
    return ($sayi*$yuzde)/100;
  } 
?>
echo yuzdeHesaplama(300,45);
//300 sayısının %45'si 135'dir.

Yaptığım bu fonksiyon döngüye sokabilir ve seri işlemler de yapabilirsiniz. Yüksek performanslı olarak çalışacaktır.

Web tasarım ve Php işlemleri için merak ettiğiniz soruları aşağıdaki form üstünden bana sorabilirsiniz. Sizlere en kısa süre içinde cevap vermeye çalışacağım. Şimdiden hepinize iyi çalışmalar diliyorum.

PHP Yüzde Hesaplama