Not Defterinden Site Yapmak

Not Defterinden Site Yapmak : Genel olarak not defteri üzerinden Web sitesi yapmak mümkündür. Windows işletim sistemi üzerinde bulunan not defteri uygulamasıyla yazılan Komutlar HTML Kodudur. Bu platformda yapılan Web siteleri geniş kapsamlı olmamakla beraber daha küçük işlerin yapılmasını önermekteyim. Not defteri üzerinde yapılacak Web sitelerinin HTML kodlarını aşağıda sizlere anlatımlı olarak paylaşacağım.

Not: Geniş kapsamlı Web sitelerinin yapılabileceği programlar hakkında da sizleri bilgi sahibi yapacağım ancak not defterinde başlangıç düzeyinde bir HTML Web sitesinin nasıl yapılacağını sizlere öğretmeye çalışacağım.

Not Defteri Site Yapımı

Bu başlık altında sizlerle site yapımında kullanılan bazı küçük kodları vereceğim ve bu kodlar üzerinde örnekler yapacağım. En sonunda da bu kodlarla beraber basit bir Web sitesi nasıl yapılır onu göreceğiz.

HTML p Etiketi

HTML Web sitelerinin temel yapı taşı olan p etiketi paragraf anlamına gelmektedir ve yazıların paragraf paragraf ayrılmasını sağlamaktadır. Tüm Web sitelerinde p etiketini görmeniz mümkün olabilir.

Kod:

...
<p> Paragraf Yazılarının Bu Alana Giriyoruz. </p>
...

HTML a Etiketi

Html a etiketinin temel amacı Web sitesi içinde site içi veya site dışı bağlantılar vermektir. Dış site bağlantılarının yapı taşı olmakla beraber iç site bağlantılarını da bu kodla yapabilirsiniz.

Kod:

...
<a href="https://webcesi.com">Siteye Git!</a>
...

HTML br Etiketi

Bu etiketin temel amacı bir yazının veya her hangi bir nesnenin bir alt satırına inme amacıyla kullanılmaktadır. Yani bir yazının her hangi bir yerinde br etiketini kullanırsanız yazı hemen alt satırdan devam eder.

Kod:

Yazı Alt Bölümden
<br />
Devam Edecektir.

Başlık Etiketi h1, h2, h3, h4, h5, h6

Html Başlık etiketi sayfalarda en küçüğü en önemli olacak şekilde sıralanmaktadır. Sayfanın içinde önem derecelerine göre kullanılmaları gerekmektedir. Arama motoru optimizasyonları için de çok öneli olan başlık etiketi sayfa içinde doğru kullanılmalıdır.

Örneğin:

  • 1 tane h1
  • 4 tane h2
  • 5 tane h3
  • 5 tane h4

Kod:

...
<h1>Ana Sayfa Başlığı</h1>
<h2>2. Başlık</h2>
<h3>3. Başlık</h3>
<h4>4. Başlık</h4>
<h5>5. Başlık</h5>
...

Not Defteri HTML Site Yapımı

Sıra geldi basit bir Web sitesini not defteri üzerinde yapma işlemine. Bu işlemi aşağıda basamak basamak anlatıyorum.

  • Windows logosu üzerinden arama bölümüne not defteri yazıyoruz.
  • Not defteri programını açıyoruz.
  • Aşağıda HTML kodlarını not defterine yapıştırıyoruz.
  • Not defterini kaydediyoruz. (Dosya -> Kaydet)
  • Kayıt ettikten sonra dosya uzantısını yani .txt yerine .html olarak değiştiriyoruz.
  • Ardından dosyayı birlikte aç dedikten sonra bilgisayarınız üzerinde bulunan bir Web tarayıcıdan sitenin en son halini görebilirsiniz.

HTML Kod:

<html>
	<head>
		<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />
		<title>Yeni Başlangıç Sitesi</title>
	</head>
	<body>
		<h1>Ana Sayfa Başlığı</h1>
		<p>Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Duis sit amet interdum purus. Donec est dolor, luctus at leo quis, cursus tempus nisi.</p>

		<p>Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Donec nec turpis odio. Morbi commodo porttitor metus.</p>

<br />

<a href="https://webcesi.com">Dış site bağlantısı</a>

	</body>
</html>
Not Defterinden Site Yapmak