Url Nedir?

Url Nedir? : Url açılımı İngilizce bir terim olan ismini “Uniform Resource Locator” üzerinden almaktadır. Bu terimin Türkçeye çevrildiğinde Tek bir kaynağa konumlandırma anlamını taşımaktadır. Yani İnternet sitelerine girebilmek için veya ilgili sayfalarına doğrudan giriş yapmak için kullanılan bağlantıdır. Bu bağlantılar çoğunlukla Web Browser’lar üzerinde yani Web tarayıcılar üzerinde görüntülenmektedir.

Url oluşturmanın amacından kısaca bahsedecek olursak bir Web siteniz var ve bu site üzerinden kullanıcılara ilgili bilgiyi veya duyuruyu paylaşacaksınız. Doğrudan ilgili konunun url adresini kişilerle paylaşmanız halinde kişiler rahatlıkla bağlantının içeriğine ulaşacaktır.

Url Açılımı Nedir?
Url Açılımı Nedir?

Url Yapısı Nasıldır?

Url yapıları bir genellikle Web sitelerinin isimleri olmaktadır. Web sitelerinin isimlerinin yanına çeşitli sayfalara gitmeleri için diğer kategorileri ve o kategoriye ilişkili nesne isimleri getirilmektedir. Aşağıda url bağlantılarının nasıl olması gerektiği hakkında sizlere örnekler göstereceğim.

Örnek:

  • https://webcesi.com/
  • https://webcesi.com/web-tasarim/
  • https://webcesi.com/web-tasarim/not-defterinden-site-yapmak/

gibi bu şekilde url yapılarını türetebilirsiniz. Bu örneği sadece url mantığının nasıl olması gerektiği hakkında bilgi edinmeniz için belirttim. Html a etiki de link Web sitesi içinde url yönlendirmenize yardımcı olacaktır.

Arama Motorları için Uygun Url Nasıl Olur?

Arama motorları için uygun url üretmenin en temel kuralları arasında bulunan kriter temiz ve anlaşılır bir yapının olması gerektiğidir. Karmaşık bir site url’i oluşturulduğu taktirde bu sizin için pek iyi olmayacaktır. Bunun yanı sıra urllerinizi temiz ve anlaşılır yani kategorizasyonu ve kategorinin içinde bulunan nesnenin hiyerarşi içinde olmasına özen gösterin.

Olması gereken url yapısını sizlerle aşağıda örnek vererek paylaşıyorum.

Olması gereken url yapısı:

https://webcesi.com/seo-teknikleri/google-algoritmalari/

  • Yeşil ile işaret ettiğim bölüm web sitesinin alan adı bölümüdür.
  • Mavi ile işaret edilen bölüm bir kategoriyi ifade etmektedir.
  • Son olarak turuncu ile gösterilen bölüm ise kategorinin içindeki yazıyı temsil etmektedir.

Bu şekilde planlanan ve yapılan url yapıları arama motorların site içeriği ve diğer koşulların tam olması koşulunda mümkün olduğunca sitenin ivmesi üst taraflara doğru olacağını düşünüyorum. Mümkün olduğunca url yapınızı oluştururken uzun tutmayıp anlaşılır olmasına özen gösterin.

 

Bu ve bunun gibi aklınıza takılan soruları aşağıdaki form alanından bana ulaştırabilirsiniz. Sizlere en kısa süre içinde geri dönüş yapmaya çalışacağım. Şimdiden hepinize iyi çalışamalar diliyorum.

Url Nedir?