Meta Description Nedir?

Meta Description Nedir? : Web sitesi içinde arama motorlarına ve çeşitli sosyal medya sitelerinde paylaşım yapıldığı zaman oluşturulan kartların üzerinde yer alan o sayfaya ait tanıtım yapılan kısa bir açıklamadır. Meta Description açıklama etiketinin asıl kullanım amaçlarından birisi arama motorlarıdır. Arama motorları listeleme sıralaması yaparken dikkat ettiği parametreler arasında yer almaktadır. Tabi ki de Meta description etiketinin sıralamada ne kadar etkisi olur tam olarak bilmiyoruz.

Ancak mutlak suretle arama motorlarının site içindeki Head etiketi bölümünde bulunan bu Meta description etiketini sitenizi gösterirken kullandığı bir gerçektir. Bu aracın nasıl kullanılması gerektiği, Meta description etiketinin ne işimize yarayacağını ve nasıl yazılacağının örneğini sizlerle aşağıda örnekli olarak paylaşacağım.

Meta Description Nasıl Kullanılır?

Meta Description kullanımı hakkında neler yapılabilir?, Yazım kuralları nelerdir? ve Nasıl yazılır? gibi kafanızda bir çok soruya cevap bulabileceğiniz bilgileri aşağıda liste halinde belirtiyorum. Mutlaka bu bilgiler Meta Description oluştururken işinize yarayacaktır.

Meta Description Kullanımı
Meta Description Kullanımı
  • Yazılan Meta Description site içeriği ile alakalı olmalıdır.
  • Sitede bulunan Head etiketi içinde yazılması gerekir.
  • Meta Description uzunluğu 2017’den önce maksimum girilmesi gereken 150 karakterdi.
  • Ancak 2017’den sonra – maksimum girilmesi gereken açıklama değeri 300 karakter olmuştur.
  • Girilen kısa sayfa açıklamasında o sayfanın anahtar kelimesini mutlaka aynı olacak şekilde geçirmeye çalışın.
  • Noktalama işaretlerine özen göstermelisiniz.

Bu kurallara uyulduğu taktirde eğer site uygunsa arama motorları sıralaması için olumlu yönde olacaktır.

Web sitesi açıklama meta description etiketi kullanımı doğru bir şekilde uygulandığı taktirde olumlu sonucunu görebilirsiniz. Yazılan site açıklaması description meta etiketini sayfayla alakalı olması gerekmektedir. Aynı zamanda cümle düşüklüklerine dikkat edip yanlışlık yapmamaya özen göstermelisiniz.

Meta Description Kullanım Kod Örneği

Meta Description kullanımı hakkında kod olarak sizlere aşağıda bir örnek yapacağım. Ancak son olarak hatırlatmak istediğim bir nokta var. Yazılan kısa açıklamanın mutlaka kurallara uygun ve site içeriği ile doğru orantılı olarak yazılması gerekmektedir.

Meta Description Kodu:

<head>
  ..
  <meta name="description" content="Bu alan içine, kurallarına uygun ve sade bir anlatım ile ilgili sayfanın açıklaması girilmelidir.">
  ..
</head>

Aslına bakılacak olursa Meta Description kullanımı oldukça basittir. Yapmanız gereken kurallara uyulması ve anlamlı içerikler olmasıdır. Kullanım talimatları hakkında yukarıdaki listeden yardım alabilir ve her hangi bir sorunuz olursa da bize yazabilirsiniz.

Web tasarım ve Meta Etiketleri hakkında sormak istediğiniz soruları aşağıdaki form üzerinden bize ulaştırabilirsiniz. Sizlere en kısa süre içinde cevap vermeye çalışacağım. Hepinize iyi çalışmalar diliyorum.

Meta Description Nedir?