Localhost Nasıl Kurulur?

Localhost Nasıl Kurulur? : Localhost bir dinamik Web sitesi oluşturmak için kullanılan ve bilgisayarınız üzerinde sanal sunucu, veri tabanı(MySql) ve bir çok sunucu özelliklerini bilgisayarınıza kurmanız için gerekli yerel sunucu programıdır. Bu program Web sitesi oluşturmak için olukça elverişli bir sanal sunucudur. Sunucu programının kurulması için gereken özellikler ve kuralların hepsi bellidir.

Piyasada Localhost yani sanal sunucu programı olarak yayılan bir çok program vardır. Bu programlar arasından sizlere önerdiğim bir kaç program olacak ve bu Localhost programları nasıl kurulması gerektiğini ve özelliklerini sizlere anlatacağım.

Hangi Localhost Programlarını Kullanmalıyım?

Sizlere benim tecrübe ederek kullandığım ve genel olarak bir problemle karşılaşmayacağınız programları önereceğim. Bu programlar paket halinde indirilir. Tüm işlevleri tek bir yükleme dosyası içindedir ve programı yüklerken hangi paketlerin yükleneceğiniz size sorar. Şimdi bu sanal sunucu programlarına beraber göz atalım.

XAMPP Localhost Kurulumu

xampp sunucusu

Neredeyse en iyi Localhost platformları arasında benim sizlere önerebileceğim ilk sırada olan programdır. Tüm Apache + PHP + MYSQL paketleri bir arada bulunmaktadır ve yüklenimi çok kolaydır.

XAMPP Localhost İndirme Linki : https://www.apachefriends.org/tr/index.html

 

Wamp Server Localhost Kurulumu

wampserver

Wamp Server Localhost programını diğer Localhost programlarından ayıran en önemli özellik her iki platforma da uygunluğudur. Yani Windows işletim sistemimacintosh ve linux işletim sistemlerine de uygundur. Program içinde Apache + PHP + MYSQL paketleri mevcuttur.

Wamp Server Localhost İndirme Linki : http://www.wampserver.com/en/

 

AppServ Localhost Kurulumu

AppServ Localhost Kurulumu

Sunucu içinde Apache + PHP + MYSQL paketleri mevcuttur ve tek bir yükleme dosyasına sahiptir. Sizlere önerebileceğim sunucu olarak 3. sırada yer almaktadır.

AppServ Localhost İndirme Linki : https://www.appserv.org/en/

 

Dinamik Siteler Oluşturma

Dinamik siteler oluşturmak için sanal sunucunun bilgisayara yüklenmesi şarttır. Yapılan dinamik Web sayfalarının sunucuya gönderilmeden önceki testlerini yapabilmeniz için Localhost programlarını kurmanız gerekir. Oluşturulan dinamik Php dosyalarını veri tabanına bağlamak içinde MySql Web programını kullanabilirsiniz.

Php yazılımları yazdıktan sonra ve yazılım geliştirme sürecinde denemelerin yapılması, hataların tespit edilmesi için yukarıdaki programlardan her hangi birini veya tercih ettiğiniz her hangi bir Localhost programını bilgisayarınıza kurulumunun yapılması gerekmektedir.

Web tasarım ve sunucular ile ilgili sorularınızı aşağıdaki form üzerinden bana ulaştırabilirsiniz. Sizlere en kısa süre içinde geri dönüş yapmaya çalışacağım.

Localhost Nasıl Kurulur?