Localhost Nedir?

Localhost Nedir? : Localhost yerel bilgisayarınızda sanal sunucu oluşturmak ve bu oluşturulan sunucu içinde MySQL ve Apache yazılımlarını tek bir çatı altında çalıştırma işine yaramaktadır. Bu iki yazılımın ne işe yaradığı hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Bu iki yazılım PHP dinamik Web sitesi oluşturma işleminde kullanılmaktadır. Apache PHP yazılımlarını derleyen sunucu Mysql‘de PHP içinde kullanılan veri tabanıdır.

Localhost sunucu programı dinamik Web siteleri oluşturmak için kullanılır.

Apache : PHP Yazılımlarını derleyebilmek için geliştirilmiş bir sunucu çeşididir. Yerel yani kişisel bilgisayarlar test için kurulurken daha büyük çaplı olanları da server(sunucu) içine kurulmaktadır.

MySQL : PHP yazılımının içinde kullanılan bir veri yönetim yazılımıdır. Veritabanı işlemi yapan MySql Her türden bilgiyi bünyesinde korunaklı olarak barındırmaktadır. İhtiyacınız olduğu taktirde de çeşitli sorgu teknikleriyle veriye kolayca erişebilirsiniz.

PhpMyAdmin ve MySql Nedir?
PhpMyAdmin ve MySql Nedir?

Localhost Ne işe Yarar?

Localhost hangi alanlarda kullanıldığını kısaca bahsetmek gerekecek olursa, PHP sunucu dilini geliştirmek için ve sitenin yayınlanma aşaması için kullanılmaktadır. Localhost 2 ana bölüme ayrılır Sunucu ve veritabanı. Bu iki ayrı bölüm içinde ayrı ayrı bölümler vardır.

Localhost kullanım alanlarını aşağıda listeliyor olacağım;

  • PHP yazılımlarının test edilmesi ve geliştirilmesi.
  • MySql veritabanı işlemleri
  • Sunucu taraflı yazılımların geliştirilmesi

 

Localhost Nasıl Kullanılır?

Localhost kurulduktan sonra yukarıda bahsettiğim gibi sunucu ve veritabanı kısmı olarak farklı girişlere sahiptir. Bu iki bölüme de erişim farklı olduğu için ayrı ayrı browser (tarayıcı) sekmesinde açmanız gerekmektedir.

Not: Bu aşağıdaki giriş linklere mutlaka sunucuyu çalıştırdıktan sonra giriniz. Sunucudan sunucuya değişiklik gösterebilir.

MySql – PhpMyAdmin Erişimi

http://localhost/phpmyadmin

Sunucu Erişimi

http://localhost/..Klasör Adı..

 

PHP Localhost Nasıl Kurulur?

PHP ve MySql Kurulumu için sizlere tavsiye edebileceğim program içinde tüm bu ihtiyacınız olan yazılımları tek bir çatı altında toplayan xampp programıdır. Bu programın kullanımı kullanılan işletim sitemine göre değişmekte olup ücretlendirilmesi Web sitelerinde yer almaktadır. Şuan için Ücretsiz kullanabilirsiniz ve kullanımı da oldukça kolay olan bu programı tavsiye edebilirim.

Sizlere nasıl indirip kurulacağını adım adım yazıyorum;

  • Xampp Resmi sitesine girip işletim sisteminize uygun programı indiriyorsunuz.
  • Program indikten sonra gerekli talimatları izleyerek programı kurabilirsiniz.
Localhost Nasıl Kurulur?
Localhost Nasıl Kurulur?
Localhost Nedir?