HTML Üstü Çizili Yazı

HTML Üstü Çizili Yazı : Üstü çizili yazı Web sitesi yaparken her zaman ihtiyacınız olabilecek bir etikettir. HTML Strike etiketi nasıl kullanıldığını ve nerelerde kullanıldığı hakkında sizlere kısaca bilgi vermek istiyorum. Bir yazının üstünü çizme ihtiyacı duyulduğu zaman ve fiyat için belirtilmiş numaraların üstünü çizmek için genelde kullanılır. Kullanımı oldukça basit olan bu yazının üzerini çizme HTML içinde rahatça kullanılabilir.

Genelde e-ticaret sitelerinde kullanılan fiyatların üstünü çizmek için kullanılan bu HTML etiketini aşağıda size örnekli bir şekilde veriyor olacağım. Bir fiyatın indirimde olduğu durumlarda ve yazım yanlışlarını belirtmek için kullanılmaktadır.

Üstü Çizili Yazı Etiketi

Üstü çizili yazı etiketi kullanımı daha önceden de bahsettiğim gibi HTML içinde oldukça basittir. HTML tüm platformlar üzerinde çalışabilir kod olan strike etiketi size kullanırken hiç bir sorun çıkarmaz. Bu etiketin örneğini hemen aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

Kod:

...
<p>Bu ürün <strike>120 Lira</strike> yerine sadece 99 Lira</p>
...

Açıklama: Yukarıdaki örnekte 120 Lira yazısının üstü çizili olacaktır. Örn: 120 Lira

Bu örnekte yaptığımız işlem bir ürün fiyat gösterimi için kullanılan bir alandır. Html Strike etiketi kullanımında yazıya aynı zamanda başka özellikler de verebilirsiniz. Örneğin yazının üstü çizili iken aynı zamanda kalın ve kırmızı rengini verebilirsiniz. Aşağıda da size strike etiketi üzerine ek stil verme işlemini yapacağım.

Kod:

...
<p>Bu ürün <span style="font-weight:bold;color:red;"><strike>120 Lira</strike></span> yerine sadece 99 Lira</p>
...

Strike Etiketi Neden Kullanılır?

Strike etiketi bir çok alanda hizmet veren Web sitelerinde kullanılabilir. Sizlere üstü çizili yazı etiketini kullanabilecek firmalardan bir kaçını örnekli ve listeler halinde vereceğim.

  • E-Ticaret Web sitelerinde fiyat tanıtımında kullanılabilir.
    • Örn: 50₺ yerine 39₺
  • Bir blog sayfasında yazının kullanılamaz olduğunu belirtmek için kullanabilirsiniz.
    • Örn: Bu: “Seo Danışmanlığı” yazısı şu anda kullanılabilir değildir.
  • Arama motorlarında bunu mu demek istediniz?
    • Örn: Arba : Bunu mu demek istediniz? Araba

Bu tarz üstü çizili yazının kullanımı yapılmaktadır. Strike kodunun kullanımı oldukça basit bir işlem olarak yukarıda size kodlarını da paylaştım.

Web tasarım konusu hakkında ve Html ile ilgili tüm aklınıza takılan konular için aşağıdaki form üzerinden bize yazabilirsiniz. Size en kısa süre içinde geri dönüş yapmaya çalışacağım. Hepinize iyi çalışmalar diliyorum.

HTML Üstü Çizili Yazı