HTML Sayfayı Yazdır Kodu

HTML Yazdırma Kodu
HTML Yazdırma Kodu

HTML Sayfayı Yazdır Kodu : Web sitesi içinde sürekli karşılaştığımız site içinden çıktı alma durumu vardır. Sınav kağıtları, önemli dokümanlar, biletler ve bir sürü başka belge için çıktı alma ihtiyacı duyarız. Ancak bazı sitelerde çıktı alma butonu maalesef yoktur. Kendi imkanlarınızda yazdırmaya çalışırken hatalarla karşılaşırsınız veya düzgün bir sayfa çıktısı alamazsınız. Bu problemlerin giderilmesi ve düzgün bir çıktı alınabilmesi için HTML ve jQuery yardımıyla çıktı alma kodunu sizlerle paylaşacağım.

Sayfanın veya belirli bir alanın çıktısının alınması için ayrı ayrı kodlarını sizlerle aşağıda ayrıntılı bir şekilde paylaşacağım. Çıktı alma yöntemi olarak 2 çeşit çıktı kodu vardır.

  • Tüm Web Sitesinin çıktısını alma
  • Web Sitesi içinde sadece belirli bir alanın çıktısını alma

Bu kodların yazılma amaçları sayfa içindeki belge veya dokümanı bilgisayarınıza bağlı olan yazıcı üzerinden çıktı alınması amacıyla yapılmaktadır.

Tüm Web Sitesinin Çıktısını Alma

Web sitesindeki kullanıcıların incelediği sayfalar üzerinde çıktı alma ihtiyacı olabilir bu durumda da sizin Web sitesine buton yerleştirmeniz gerekmektedir. Bunun için de yapılması gereken aşağıdaki kodun Web Sitesine uyulumlu bir şekilde yerleştirilmesi gerekmektedir.

Not: Aşağıdaki yazılan çıktı alma kodları jQuery kütüphanesinin bir fonksiyonudur. Mutlaka jQuery kütüphanesini bu kodlardan önce çağırmanız gerekmektedir. Aşağıda size jQuery kütüphanesi de kod ile birlikte yazıyorum.

Kod:

<script type="text/javascript" src="https://code.jquery.com/jquery-3.3.1.min.js"></script>
<script>
	$('.ciktiButon').click(function(){
	     window.print();
	});
</script>

 

Belirli Alanın Çıktısını Alma

Belirli bir alanı yazdırmak istiyorsak aşağıdaki kodun kullanılmasını sizlere öneriyorum. Class veya ID kapsayıcısının içindeki bilgileri butona tıklayınca yazıcıdan çıkarma işlemini yaptırmak için kullanılır.

<script type="text/javascript" src="https://code.jquery.com/jquery-3.3.1.min.js"></script>
<script>
	$('.ciktiButon').click(function(){
		$("#ciktiAlani").print();
	});
</script>

 

Yazdırma Ne İşe Yarar?

Kullanıcıların dokümanlarını veya belgelerini çıktı alabilmesi için kullanılan Web sitesi içinde faydalı bir işlev olabilir. Bunun yanında Web sitesine giren kullanıcılar için kendi yazıcılarından kolaylıkla çıktı alabilecekleri sayfalar ile Web sitesindeki kullanım oranını arttırabilirsiniz.

Belgelerin yazıcı üzerinden çıktısının alınma işlemi için yapılması gerekenleri yukarı kodlarıyla birlikte sizlere detaylı bir şekilde anlattım. Web tasarım ile ilgili tüm sorularını aşağıdaki form alanına yazıp bize gönderebilirsiniz. Sizlere en kısa zaman içinde geri dönüş yapmaya çalışacağım hepinize iyi çalışmalar diliyorum.

HTML Sayfayı Yazdır Kodu